Kumaş Çanta Çeşitleri

Kumaş Çanta Çeşitleri

Kumaş çanta, şüphesiz asla eskimeyen bir aksesuar ve çok işlevli bir araç. Kolayca katlanıp saklanabilmesi, yıkanabilmesi ve doğa dostu özellikleriyle de pek çok kullanıcının gönlünde taht kurmuş vaziyette. Bu durum dünyada uzun yıllardır vardı. Son birkaç yıl içerisinde -plastik poşetlerin paralı olmasıyla birlikte- ülkemizde de kullanımı arttı.

Kumaş çanta pek çok farklı materyal kullanılarak üretilebiliyor. Sınırsız sayıda seçeneğin ve fırsatın olduğu bir alan. Promosyon amaçlı olarak da kullanılmaya başlanması hangi materyal kullanılarak üretilmiş çantaları tercih etmek gerektiğiyle ilgili kafa karışıklığı da yaratmış durumda. Bu yazımızda farklı kumaş çanta modelleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

Kumaş Çanta Modelleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kumaş çanta neredeyse sınırsız sayıda kumaş tipi kullanılarak üretilebilir. Ama bizim üzerinde durmak istediğimiz kumaşlar, tamamen doğa dostu ve geri dönüştürülebilir kumaşlardan üretilmiş olan çantalar.

Bu çantalar genel olarak dört farklı kumaş tipi kullanılarak imal edilirler. Bunlar:

  • Nonwoven kumaş çantalar
  • Ham bez çantalar
  • İmperteks kumaş çantalar
  • PP Woven çantalar

Bu kumaşların hepsinin yapısı farklıdır. Dolayısıyla özellikleri de farklılıklar göstermektedir. Her birinin özelliklerine biraz daha yakından bakalım.

Nonwoven Kumaş Çanta

Tela olarak da bilinen nonwoven kumaş, herhangi bir dokuma ya da örme işlemi gerçekleştirilmeksizin liflerin birbirlerine bağlanmasıyla oluşturulur. Dayanıklı ve baskıya uygun olması bakımından promosyon, fuar, market alışveriş çantası ve daha pek çok amaçla kullanılır.

Ham Bez Çanta

Ham bez kumaştan imal edilen çantalar, aksesuar amaçlı olarak en çok tercih edilen çantalardır. Bunun en önemli sebebi, pamuktan elde edilen kumaşın hemen her türlü baskı tekniğine uygun olmasıdır. Hangi baskının uygulanacağı ham bez çanta fiyatları konusunda belirleyici olmaktadır. Bu çantalara, baskıya gerek olmaksızın tekstil boyası kullanılarak da üzerine istenildiği şekilde çizim ve boyama yapılabilmektedir.

İmperteks Kumaş Çanta

İmperteks çantalar, kumaş çantaların yapımı için kullanılan en farklı materyali içermektedir. Polyesterden yapılan bu çantalar, doku olarak plastiğimsi bir his verse de kesinlikle organik materyalden üretilmektedir. Yapısı sayesinde su geçirmez özelliktedir. Bu yüzden genelde plaj çantası, beach minderi ya da koruyucu kılıf gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

PP Woven Çanta

PP yani polipropilenden maddesi yüksek dayanıklılığa sahip olması sebebiyle en çok çuval yapımında kullanılan kumaşlardan biridir. Aslında tela çantalarla aynı hammaddenin işlenmesiyle üretilir, fakat dokuma tekniğinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Baskıya pek uygun olmadığı için genelde, dışına laminasyon uygulanır.

Menü