Plastik Poşet Mi Bez Çanta Mı?

Plastik Poşet Mi Bez Çanta Mı?

Plastik poşet bakkallardan ya da marketlerden alışveriş yaptığınızda, eve sipariş verdiğinizde eskiden ücretsiz olarak verilirdi. Plastik atıkların her geçen gün daha çok artması doğal alanların tahribatını da müdahale edilmesi gereken bir noktaya ulaştırdığından beri, tüm dünyada poşet kullanımının kısıtlanması yönünde önlemler alınmaya başlandı.

Plastik poşet çok ucuza mal edilebilmesi sebebiyle hemen her yerde kolayca erişilebilir ürünler. Fakat bu ucuzluğun gezegene pahalıya patladığını söylemek mümkün. Plastik ürünlerin sebep olduğu atık fazlalığını engellemek için kullanılan ürünlerden biri kağıt torbalar. Fakat bunların üretimi aşamasında ortaya çıkan karbon salınımı yüksek miktarda olduğu için tercih edilebilir bir çözüm olarak görülmüyor.

Plastik Poşet ve Çevreye Etkileri

Yapılan araştırmalar, plastik poşet kullanılmaya başlandığından beri gezegene yaklaşık bir trilyon plastik atığın atıldığını gösteriyor. Bu korkutucu sayıyı biraz daha açarak tehlikenin boyutunu iyice anlatmaya çalışalım.

Plastik (petrol bazlı) poşetlerin geri dönüştürülebilmesi mümkündür. Fakat oldukça yüksek maliyetli ekipmanlara ihtiyaç duyulduğu için genellikle tercih edilmez. Hükümetlere bağlı geri dönüşüm tesisleri bile, makineleri tıkadıkları için petrol bazlı poşetleri kabul etmemeye başladılar.

Bu konuda en büyük görev kanun yapıcılarda. Yine de tek tek bireyler olarak bazı önlemler alınabilir. Herkesin, mümkün olduğu kadar çok plastik poşeti, geri dönüşüm için kullanılan toplama merkezlerine teslim etmesi önem taşıyor. Fakat bu yeterli bir önlem olmaktan çok uzak. Çoğu devletin atık yönetimine dair uygulamaları o kadar yetersiz ki kaba bir hesapla, ortalama bir ailenin yılda 15 adet poşeti geri dönüşüme teslim etmesinin yeterli olduğu gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Hayvanlara Olan Etkisi

Her yıl yüz binin üzerinde deniz hayvanı plastik torbalar yüzünden ölüyor. Okyanuslara ve denizlere atılan plastikler, zamanla aşırı küçük parçalara bölünüyor ve bunlar balıklar ve kuşlar için tehlike oluşturuyor. Bir deniz kaplumbağası, deniz anasıyla plastik torbayı ayırt edemeyebiliyor.

Kara hayvanları için de durum çok farklı değil. Plastik torbaların renkli ve parlak yapısı, hayvanların onları yiyecek sanmasına sebep oluyor. Özellikle kuşlar, torba parçalarını yemeye çalışarak can verebiliyor.

Yasaklar Etkili Oluyor Mu?

Türkiye’de poşetlerin ücrete tabi olması daha çok yeni bir uygulama. Bu yüzden ne kadar etkili olduğunu söylemek için çok erken. Ücret uygulamasına dair ayrıntılı bilgiyi T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın şu adresinden alabilirsiniz.

Biz ABD’deki uygulamaların sonuçlarına bakalım.

Ülke çapında yürürlüğe konulan yönetmeliklerin sonuçları oldukça çarpıcı. ABD’deki 200’den fazla bölgede yasak ya da ücret uygulaması yürürlüğe girdiğinden beri dere ve nehirlerdeki atık oranında %60 azalma gözlendi. Benzer bir şekilde plastik torba yasağının uygulandığı Seattle’da, plastik torbanın evsel atıktaki oranı %48 oranında düşüş gösterdi.

Plastik Poşet Yerine Bez Çanta

Şimdiye kadar bahsetmiş olduğumuz üzücü tablonun tersine çevrilebilmesi için çevreci alternatiflere yönelmemiz gerekiyor. Bunun için de en doğru seçim yeniden kullanılabilir çantalar. Pamuktan ya da polipropilen (PP) malzemeden yapılan çantalar genellikle en sık tercih edilen modellerdir. Özellikle PP çantalar daha dayanıklı oldukları için uzun süre kullanılabilirler. Elbette unutulmaması gereken bir nokta var: Bu çantaların çevreci çözümler haline gelebilmesi için tekrar tekrar kullanılması gerekmektedir.

Menü