Bez Çanta Nasıl Boyanır?

Bez çanta nasıl boyanır? Diye merak edenlerseniz boyama dünyasına hoş geldiniz. Bir şeyleri boyamanın insanda bıraktığı hazzı ve mutluluğunu artık bez çantaları boyayarak da yaşayabilirsiniz.

Çünkü bu yazımızda bez çanta nasıl boyanır? Sorusuna cevap vereceğiz ve oldukça kolay bir işlem olan bez çanta boyamayı detaylarıyla ele alacağız.

Ham Bez Çanta Nasıl Boyanır?

Bez çantalar doğal kumaştan elde edildiği ve yapısı gereği üzerinde güzel bir boş alan olmasından dolayı üzerine baskı yoluyla veya elle kendiniz boyayarak şekil ekleyebilirsiniz. Günümüzde koton çanta olarak da bilinen bez çantalar, yoğun kullanım alanı bulmuş ve günlük hayatın önemli bir aksesuarı haline gelmiştir.

Bez çantalar, üzerine baskı yapılma ve boyama imkânı sağlamasıyla da farklı bir çanta modelidir. Özellikle pandeminin olduğu şu dönemlerde evde uğraşılabilecek yeni bir hobi olan bez çanta boyamada farklı teknikler mevcut. Biz kolay ve güzel sonuçların alındığı iki yöntemi anlatacağız.

Bunlar;

  • Kumaş boyasıyla bez çanta boyama
  • Transfer kâğıdı kullanarak bez çanta boyama

Kumaş Boyasıyla Bez Çanta Boyama

Bu bez çanta boyama tekniğinde ihtiyacınız olan malzemeler; kullanmak istediğiniz renklerde kumaş boyası ve fırçadır. Boyamaya başlamadan önce çantanın içerisine boyanın diğer yüzeye geçmesini engellemek için bir parça gazete koymayı unutmayın. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra çizmek istediğiniz şekli elle çizme yeteneğiniz varsa kendiniz çizebilir veya uygun boyutlarda aldığınız bir kopya yardımıyla çantanıza şeklin dış hatlarını kopyalayabilirsiniz.

Ardından yapmanız gereken, çizdiğiniz desen veya şekillerin içini kendi zevkinize göre boyamak. Boyarken boyadığınız alanın çizdiğiniz dış çerçeveden taşmamasına özen gösterirseniz şekliniz daha net ve güzel olacaktır.

Transfer Kâğıdıyla Bez Çanta Boyama

Bu yöntemle koton çanta boyamak için ihtiyacınız olan şeyler, transfer kâğıdı ve ütü. Dışarıdan hazır desenli kağıtlardan kullanabilirsiniz. Transfer kağıdınızı seçtikten sonra çantanızda deseni işlemek istediğiniz noktaya yapıştırın. Kâğıdı yerleştirdikten sonra o alanı buharsız ütüyle birkaç dakika ütüleyin.

Ardından kâğıt soğuyunca kâğıdı kaldırın ve işlem tamam. İstediğiniz görsel çantanız uygulanmış oldu. Fakat iki yöntemle de boyanan çantaları yıkarken 30 dereceden yüksek sıcaklıklarda yıkamamaya özen gösterin.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.