Bez Çanta Nasıl Yıkanır?

Bez çanta nasıl yıkanır? Bez çantalar, kumaştan imal edildiği için defalarca yıkanabilen ve tekrar kullanım olanağı sunan doğal çantalardır ve çoğu kumaşın yıkandığı şekillerde yıkanabilirler.

Bez çantaların hepsi aynı kumaştan veya bezden üretilmediğinden kumaşın türüne göre yıkama talimatı da değişmektedir. Peki, bez çantalar nasıl yıkanır?

Ham Bez Çanta Nasıl Yıkanır?

Bez çantalar, kısa bir süre içerisinde hayatımızın önemli bir parçası oldu. Koton çanta veya ham bez çanta olarak bilinen çantalar farklı işlevlerde kullanım amacıyla üretilip tüketicilere ulaşmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda market poşetlerinin ücretli satılmasının ardından hızlı bir yükselişe geçen bez çantalar, sadece bu alanla sınırlı kalmamıştır.

Bez çantalar;

  • Market torbası
  • Fuar çantası
  • Konferans çantası
  • Eczane çantası
  • Makyaj çantası
  • Sırt çantası
  • El çantası
  • Günlük kadın çantası

Olarak da kullanılmaktadır. Bu kadar yoğun kullanılan bez çantalar da doğal olarak kirlenebilmekte ve temizlemeye ihtiyaç duymaktadır. Peki çantaya zarar vermeden kumaş çantalar nasıl temizlenebilir?

Bez Çantayı Makinede Yıkama

Bez çantalar tıpkı kıyafetler gibi pamuk veya farklı kumaşlardan elde edilebilmektedir. Bu yüzden makinede de kolayca yıkanabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; çantanın içerisinde bulunan ve yıkama talimatı bilgilerinin olduğu etiketteki yönlendirmelere uygun olarak yıkanmasıdır.

Genellikle düşük sıcaklıklarda yıkanması tavsiye edilen bez çantaların çamaşır makinesinde yıkanırken üzerinde baskı olup olmaması önemli diğer noktadır. Bazı baskı türlerinin sıcak suyla veya deterjanla temas etmesi halinde baskının bozulması mümkün olabilmektedir. Bu yüzden çanta gibi üzerindeki baskının da makinede yıkamaya uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bez Çantayı Elde Yıkama

Bez çantaların bir diğer yıkama yöntemi de elde yıkamadır. Hassas kıyafetlerin yıkandığı gibi bez çantalar da elde yıkanabilir ve çamaşır makinesinde yıkamadan daha güvenlidir. Bazı bez çanta modelleri ham kumaştan elde edilmiş gibi görünse de üzerinde boya katmanı olabilmekte ve eğer başka kıyafet veya eşyalarla çamaşır makinesine atarsanız, çantanın boyası diğer eşyalarınıza geçebilir. Bu yüzden elde yıkama hem güvenli hem de çantanın yapısının bozulmaması adına daha sağlıklıdır.

Bez çantayı elde yıkamak için birkaç damla deterjanı kirli bölgeye sürüp yuvarlak hareketlerle ovalayın. Bölgenin temizlendiğine emin olduktan sonra ılık suyla orayı yıkayın ve kurutmaya bırakın.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.