Bez çanta yapımı, çoğumuzun evlerine kapandığı şu dönemde hem vakit geçirmek hem de kullanışlı bir çanta yapmak için birebir. Toptan siparişler verilmediği sürece bez çantalar, genelde ham bez kumaş renginde bulunabilmektedir. Farklı renklerde çantalar için çok sayıda sipariş vermek gerekebilmektedir.

Bu yazımızda bez çanta yapımı hakkında ipuçları vererek, farklı renklerde ve desenlerde bez çantalar yapıp kullanmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışacağız. Satın aldığınız herhangi bir bez çantanın üzerine farklı renkte kumaş parçaları, cepler vb. ekleyebilirsiniz, fakat biz size başından sonuna kadar bir bez çantayı nasıl yapabileceğini anlatacağız.

Bez Çanta Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Bez çanta yapımı için ihtiyaç duyacağınız alet ve edevatlar çok kolay bir şekilde temin edilebilir, hemen her yerde bulunabilir ürünlerdir.

Astarlı bir bez çanta yapmak için gerek duyacağınız şeyler şunlardır:

  • Yarım metre pamuklu kumaş
  • Astar için kullanmak üzere yarım metre tamamlayıcı kumaş
  • Yarım metre yapıştırıcılı ara yüz
  • Bir metre kanvas kayış
  • Makas
  • Dikiş makinesi
  • İplik
  • İğne

Görüldüğü gibi bez çanta yapımı malzemeleri çok kolay bir şekilde temin edebileceğiniz malzemeler. Şimdi fazla vakit kaybetmeden adım adım bez çanta dikimi kısmına geçelim.

Bez Alışveriş Çantası Yapımı

1. Kumaşları kesin.

Çanta yapımının ilk aşaması, ihtiyaç duyulacak kumaşların uygun ölçülerde kesilmesidir. Hem astar için hem de dış kısım için 45×35 cm ebatlarında iki kumaşı da kesin. Kanvas kayışları da 55 cm uzunluğunda kesin.

2. Köşeleri kesin.

Kesmiş olduğunuz iki dikdörtgenin de uzun tarafındaki alt köşelerinden 5×5 cm ölçülerinde kareler kesin. Bu kısımları, çantanın tabanını oluşturmak için kullanacaksınız.

3. Ara yüzü ekleyin.

Çantanın dışına gelecek kısma bastırarak ara yüzü yapıştırın (Ara yüz, ısı yoluyla yapıştırılabilen bir malzemedir. Doğru işlemi yapabilmek için kullanım kılavuzunu dikkatle okuyun). Dış kumaşın sağ taraflarını birbirine tutturun, parçanın yanları ve altı boyunca dikiş atın. Üst kısmı ve kesilmiş köşeleri açık bırakın.

4. Köşeleri oluşturun.

Yan ve alt kısımları dikerek köşelere kadar gelin ve kesik kısımları birleştirin. Bu sayede çantanıza düz bir taban yapmış olacaksınız.

5. Astarı hazırlayın.

Astar kumaşının sağ tarafını birbirine sabitleyin ve yukarıdaki adımların tamamını astar için de gerçekleştirin.

6. Parçaları birleştirin.

Kumaşların doğru yüzünü doğru yere getirmeye dikkat ederek parçaları birleştirin. Astarı iç tarafa yerleştirdikten sonra kanvas kayışların iki ucunu da çantanın iç kısmına gelecek şekilde tutturun.

7. Çantanın ağzını dikin.

Bir yan dikişten başlayarak çantanın ağzını dikmeye başlayın. Başlangıç noktasına gelmeye birkaç santim kalana kadar dikim işlemini gerçekleştirin.

8. Son dikişleri yapın ve ütüleyin.

 

Kanvas kayışları 10 cm kadar dışarı doğru çekin. Bez çantanın kırışıklıklarını gidermek için hafifçe ütüleyin. En son aşama olarak, çantanın açıkta kalan kısımlarının tamamını tekrar dikin. Bu sayede kayışların sağlamlığı artacaktır.

Gördüğünüz gibi sadece birkaç saatlik bir uğraş sonucunda bez çanta yapımı gerçekleştirdik. Hobi amaçlı olarak yaptığınız çantanızı ister alışverişte, ister seyahatte kullanabilirsiniz. Çok sayıda bez çantaya ihtiyacınız varsa ham bez çanta fiyatları ve daha fazlası hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.