Çevre dostu çanta tüm imalat süreci boyunca, çantanın üretildiği hammaddeden üretim teknolojisine kadarki aşamalarda çevreye ve doğaya zarar vermeyen ürün ve yöntemler kullanılarak elde edilen çantalardır.

Bilimin ve teknolojinin ilerlemesiyle çevreye duyarlı ürünlerin daha kolay elde edilebildiği günümüzde doğa bilincinin de yerleşmesiyle çevre dostu çanta modellerine olan talep de artmış durumdadır.

Çevre Dostu Çanta Nedir?

Son yıllarda küresel ısınmanın yanında büyük ölçekli doğa olaylarının ve çevre felaketlerinin artmasıyla birlikte tüm dünyada çevre ve doğa bilinci yükselmeye başladı. İnsanlar kullandıkları ürünlerin hangi hammaddeden imal edildiğini, üretim aşamasında kullanılan yöntemlerin doğaya ne kadar zarar verdiğini veya aldığı eşyanın geri dönüşüm özelliklerini önemsemeye başladı. Bu da doğal olarak tüketicilerin alışveriş davranışlarına ve yönelimlerine yansıdı.

Bu gelişmelere paralel olarak tercih edilme ve kullanım miktarı gözle görülür şekilde artan ürünlerin başında da bez çantalar yer alıyor. Son yıllarda hemen hemen her yerde görmeye başladığımız bez çantalar doğa dostu yapılarıyla gün geçtikçe daha çok tercih edilmeye devam ediyor. Farklı kumuş tiplerinden elde edilen ve petrol ürünü maddelerden üretilen naylon çanta ve torbalara oranla insan sağlığını ve doğayı tehdit etmeyen kumaş çantalar sahip olduğu farklı özelliklerle ön plana çıkmaktadır.

Bez Çanta Çeşitleri

Koton çanta olarak da bilinen bez çantalar üretildiği kumaş türüne ve kullanılan dokuma tekniğine göre farklı isim ve modellerde piyasada bulunurlar. Bunlar;

  • Koton (Hambez) Çantalar
  • Nonwoven (Tela) Çantalar
  • PP Woven Çantalar
  • İmperteks Çantalar

İnsan sağlığına ve çevreye duyarlı olmanın yanında farklı yöntemlerle yapılan baskı yapılma imkânı da sağlayan bez çantalar, bu özellikleriyle iyi birer promosyon ürünü olarak da kullanılmaya müsaittir.

Koton (Hambez) Çantalar

Hambez çanta kumaşı boyama ya da çeşitli kimyasal işlemlere tabi tutulmamış kumaştır. %100 pamuk olabildiği gibi polyesterle karıştırılarak da üretilirler. Kumaşın gramajı santimetrekareye düşen ip sayısına göre farklılık gösterebilir.

Nonwoven (Tela) Çantalar

Tela çantalar dokuma yada örme olmadan liflerin iç içe birbiriyle bağlanmasıyla oluşturulur. İstenilen ebatlarda üretilebildiğinden eczane çantası, market torbası, optik çantası, fuar promosyon çantası, sırt çantası, taşıma çantası gibi geniş alanlarda kullanılabilmektedir.

PP Woven Çantalar

Yüksek dayanıklılığı ve uygun maliyetiyle ön plana çıkan dokunmuş polipropilen kumaştan üretilen Tela (nonwoven) kumaş kullanılarak elde edilen doğa dostu çantalardır.

İmperteks Çantalar

İmperteks kumaş, %100 polyester malzemeden üretilen, su itici özelliği yüksek bir kumaş türüdür. Kumaşın üretildiği malzeme sayesinde üzerine çok canlı ve kaliteli baskılar yapılmasına olanak sağlayan imperteks kumaştan imal edilen çanta türüdür.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.