Çevre Dostu Ürünler Kullanmak İçin Nedenler

Çevre dostu ürünler kullanmak için çok fazla sebebimiz var. Aslında, bunu bir görev olarak görmemiz gerektiği bile söylenebilir. Yaşadığımız, çocuklarımıza ve torunlarımıza emanet edeceğimiz Dünya’yı korumak ve daha yaşanabilir bir hale getirmek boynumuzun borcu.

Çevre dostu ürünler” son zamanlarda itibari yükselen bir kavram. Bunun temel sebebi, çevre kirliliği ve iklim değişikliği konularında hükümetlere duyulan güvensizliğin artması ve insanların değişim için kolları sıvayarak inisiyatif almaya başlamaları. Gerçekten de satın alma alışkanlıklarında yapılacak kökten bir değişim, doğaya zarar veren endüstriyel anlayışın değişmesine sebep olabilir.

Neden Çevre Dostu Ürünler Kullanmalıyız?

Çünkü bu ürünlerin imalatında kullanılan maddeler, muadillerine göre doğaya daha az zarar veren ve çözünme süresi çok daha kısa olan maddelerdir. En temel sebep bu olsa da odaklanmamız gereken şey, çevre dostu ürünler kullandığımızda meydana gelecek zincirleme değişimdir. Bu ürünler daha çok satın alınırsa kirlilik azalır, bu tip ürünleri üreten fabrikalar yerini atık kontrolü yapan fabrikalara bırakır vb. Bu ürünler;

  • Doğada bıraktığımız ayak izimizi azaltırlar.
  • Plastik atıkların azalmasına yardımcı olurlar.
  • Geri dönüştürülebilir oldukları için tekrar kullanılabilirler.
  • Üretimleri esnasında minimum kaynak tüketimi sağlarlar.
  • Üretim esnasında böcek ilacı, suni gübre vb. maddeler kullanılmaz.
  • Uzun süre kullanılabilirler.

Fark Yaratacak 5 Çevre Dostu Ürün

1. Geri Dönüşümlü Kumaştan Yapılma Giysiler

Çok çarpıcı bir veriyle başlayalım. 2012 yılında, modası geçmiş ya da kullanılmayan giysilerin %85’i çöpe atıldı veya çeşitli şekillerde imha edildi. Bu giysilerin çok büyük bir kısmı, geri dönüştürülebilir kumaştan imal edilmemişti. Dolayısıyla, bu giysiler dünyamıza toksik boyalar, çeşitli kimyasallar ve bu kumaşların imalatında kullanılan zehirli maddeler olarak geri döndü. Bu yüzden, ihtiyacımızdan fazla giysi satın almayarak ve organik kumaş kullanan markalardan alışveriş yapmak önemli bir adım olacaktır.

2. Paslanmaz Çelik Su Şişeleri

Plastik su şişeleri yerine kullanacağınız çelik şişeler, hem karbon ayak izinizi azaltmaya yarayacak hem de içerisine koyduğunuz sıvının ısısını koruyarak istediğiniz şekilde tüketmenizi sağlayacak. Çelik şişe sağlığınız için de daha iyidir. Plastik şişelerin yapımında kullanılan bisfenol A maddesini içermez. Bu madde hormonal bozukluklar, diyabet, kalp sorunları gibi pek çok hastalığa sebep olmaktadır.

3. Geri Dönüşümlü Tuvalet Kağıdı

Yetişkin bir insan yılda yaklaşık olarak 20.000 adet tuvalet kağıdı kullanıyor. Bunun ne kadar çok sayıda ağaç kesimine ve su israfına sebep olduğunu tahmin etmek zor değil. İnsanlar genellikle geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdını, kullanılmış tuvalet kağıtları olarak düşündükleri için kullanmak istemiyorlar. Fakat durum böyle değildir. Bu tuvalet kağıtları, çeşitli geri dönüşüm programlarıyla elde edilen kağıtlarla yapılır.

4. Geri Dönüşümlü Alüminyum Folyo

Alüminyum maddesi, çoğu özelliğini koruyarak ve değerini kaybetmeden geri dönüştürülebilen bir maddedir. Plastikten yapılma streç filmler ya da tek kullanımlık poşetler yerine geri dönüşümlü alüminyum folyo tercih edilmelidir. Önemli ölçüde tasarruf sağlayacağınızı da ekleyelim.

5. Çevre Dostu Bez Çanta

Bir alışveriş merkezine ya da markete her gidişinizde yanınıza bez çantanızı aldığınızı düşünün. Her alışverişte birkaç plastik poşet kullanmanın çok da önemli olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Plastik poşetlerin çoğu atık olarak deniz sularına atılıyor ve yılda yaklaşık 100 deniz hayvanının ölümüne sebebiyet veriyor. Çevreye duyarlı, yeniden kullanabilir bez çantalarla dünyamıza daha çok sahip çıkabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.