Bez Çanta Baskısı Nasıl Yapılır?

Bez çanta baskısı nasıl yapılır?” müşterilerimizden en sık duyduğumuz sorulardan biri. Biz de bir yazı yazarak bu soruyu yanıtlayalım istedik. Öncelikle okuyucularımıza belirtelim ki bu yazı, evde bez çantaya nasıl baskı yapılacağı hakkında değil. Profesyonel makineler aracılığıyla, sizler için uyguladığımız baskı tekniği hakkında.

Bez çanta baskısı nasıl yapılır?” sorusunu cevaplamadan önce birkaç farklı baskı tekniği olduğunu söyleyelim. Transfer baskı, dijital baskı, süblimasyon baskı gibi pek çok isimle anılan baskı tekniklerinin çoğunda çalışma prensibi aynıdır. Biz, yüksek adetli baskılarda en etkili yöntem olan serigrafi konusuna değineceğiz.

Serigrafi Bez Çanta Baskısı Nasıl Yapılır?

Serigrafi tekniği 60’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılmaya başlanan ve tüm dünyada popüler olan bir baskı tekniği. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, çok sayıda çanta üzerine baskı daha kolay bir şekilde yapılmaya başlandı. Fakat serigrafinin temel mantığı hala aynıdır.

60’lı yıllardan bu yana kumaş çeşitlerinde de farklılıklar oldu. Bu bakımdan serigrafi baskının bazı yüzeyler için daha avantajlı bazı yüzeyler içinse dezavantajlı olduğu söylenebilir.

Şimdi, serigrafi baskının ayrıntılarına geçelim.

Bez Çanta Üzerine Serigrafi Baskı Aşamaları

Bez çanta üzerine serigrafi baskı yapabilmek için belirli kurallar ve aşamalar vardır. Süreci sırasıyla anlatalım.

1. Tasarım vektörel olmalıdır.

Pek çok müşterimiz, müşterilerine ya da potansiyel kitlesine promosyon çantalar sunmak istiyor ve bunun için firmalarının logosunu ve çeşitli sloganlarını içeren tasarımları bize iletiyor. Bu tasarımların vektörel olması gerektiğini özellikle hatırlatıyoruz. Vektörel tasarımlar, istendiği kadar büyütülebilen ya da küçültülebilen dosyalardır. Bu sayede baskı kalitesi her ebatta aynı kalır.

2. Baskı ön hazırlığı.

Vektörel tasarımın içerisindeki her bir renk için farklı kalıplar oluşturulması gerekir. Her renge özgü kalıplar oluşturulduktan sonra her biri emülsiyonla kaplanır ve karanlık odada kurumaya bırakılır.

Hazırlık aşamasında yapılan işlemler hayati önem taşımaktadır. Çünkü burada hazırlanan kalıplar bez çantaya uygulanacak baskının kalitesini doğrudan etkilemektedir. İleri teknoloji endüstriyel ürünler aracılığıyla tasarım, bir asetat film üzerine basılır ve UV ışınına maruz bırakılır.

3. Mürekkep hazırlığı.

Evde uygulanan serigrafiyle profesyonel ortamda hazırlanan serigrafi arasındaki en net fark renklerdir. Profesyonel ortamda ve endüstriyel araçlarla hazırlanan mürekkepler, evde yapılanlara oranla çok daha kaliteli sonuçlar vermektedir. Temel renkler ve ana renkler büyük bir titizlikle karıştırılmalıdır.

Sahip olunan teknolojiye bağlı olarak kaç renkte baskı yapılabileceği değişebilir. Renk sayısı bazen 4, bazen 6 olmaktadır. Fakat daha fazlası için kalıp oluşturmak zorlayıcı olacağı için pek tercih edilmemektedir.

Firmaların kendilerine özgü renkleri vardır. Bunlara pantone adı verilir. Bu renklerin elde edilmesi oldukça önemli bir aşamadır. Yoksa marka kimliğindeki renklerin dışına çıkılmış olur.

4. Durulama.

Kalıplar su ile dikkatlice yıkanır. Tasarımın kumaşa daha iyi geçmesini sağlamak için yapılan bu işlem sonrasında tekrar kurumaya bırakılır ve ihtiyaç halinde biraz daha emülsiyonla sertleştirilirler.

5. Baskı süreci.

Tüm renkler ve kalıplar hazırlandıktan sonra tasarım baskıya gönderilmeye hazırdır. Mürekkebin kalıplardan kumaşa çekilmesi için kauçuk uçlar kullanılır. İşlem sırasında birkaç farklı yazıcı kullanılır ve her yazıcı farklı bir renk çekerek kumaşa püskürtür. Her renk kumaşa uygulandıktan sonra çantalar yüksek sıcaklıkta kurutulurlar. Bu sayede bir mürekkebin diğeriyle karışması engellenir.

Mag Çanta’nın Geniş Ürün Seçenekleriyle Rakiplerinizi Geride Bırakın

Mag Çanta olarak üretmiş olduğumuz tüm bez çantalar tamamen doğa dostu ve geri dönüşüme uygun materyallerden imal edilmiştir. Üzerinde firma logonuz, sloganınız ya da mesajınız olan promosyon bez çanta sipariş etmek için bizimle iletişime geçin.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.