Hobi amaçlı ya da çocuklarınızla birlikte bez çanta boyama etkinliği yapmak kulağa hoş geliyor, değil mi? Alışveriş için kullandığınız bez çantaları, sizin ya da çocuklarınızın ellerinden çıkan tasarımlarla süsleyebilirsiniz. Çevreye zarar vermeyen doğal bez çantanıza bambaşka bir hava katabilir, sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

Bez çanta boyama setleri uzun süredir satılıyor ve oldukça fazla talep görüyor. Plastik poşetlerin ücrete tabi olmasıyla birlikte tekrar popülerleşen bez çantalar, kişiselleştirmeye de imkan sağlıyor. Bu özelliğiyle tasarımcıların da ilgisini çekmiş durumda.

Sözü daha fazla uzatmadan, hangi bez çanta boyama malzemeleri kullanılacağından bahsederek başlayalım.

Bez Çanta Boyama Malzemeleri Nelerdir?

İlk olarak, bez çantayı hangi boyama tekniğiyle boyayacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Bez çanta, kumaşının yapısı gereği çoğu boyama ve baskı uygulama tekniğiyle iyi sonuçlar alınabilecek bir üründür. Dolayısıyla, size sadece nasıl bir tasarım yapmak istediğinize karar vermek kalıyor.

En çok tercih edilen bez çanta boyama teknikleri aşağıdakilerdir:

  • Kumaş boyasıyla
  • Stencil şablonu kullanarak sprey boyayla
  • Transfer kağıdı kullanarak

Bez Çanta Nasıl Boyanır?

Kumaş Boyasıyla

Hangi teknikle boyama yaparsanız yapın, çantanın iç kısmına gazete kağıdı ya da yağlı kağıt koymayı unutmayın. Aksi takdirde boyalar çantanın arka tarafına geçebilir.

Çizime yeteneğiniz varsa kumaş boyasını kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için tasarımınıza uygun renk boyalara ve fırçalara ihtiyacınız olacak. Önce, bez çanta üzerine tasarımın genel hatlarını siyah boyayla çıkartıp sonrasında renklendirebilirsiniz. Hatta isterseniz renklendirme işini çocuklarınıza bırakın, hayal güçlerini geliştirmelerine katkıda bulunun.

Kendinizi sınırlamak istemiyorsanız, hiç siyah boyayı kullanmadan doğrudan sanatınızı konuşturabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış. Tek dikkat etmeniz gereken, boyama işlemi bittikten 24 saat sonra bez çantayı buharsız ütüyle 5 dakika kadar ütülemek.

Stencil ve Sprey Boyayla

“Stencil” kelimesi “şablon”, “şablonla çizilen desen” gibi anlamlara gelmektedir. Uygulanması çok kolay bir yöntemdir. Stencil hazırlamak için bir kağıt üzerine istediğiniz deseni çizin. Daha sonra, desenlerin içi boş kısımlarını maket bıçağı kullanarak çıkartın. Oluşturduğunuz şablonu bez çanta üzerine düzgünce sabitleyerek istediğiniz renkteki sprey boyayı yaklaşık 30 cm uzaktan uygulayın. 24 saat kurumaya bıraktıktan sonra bez çantayı tersinden buharsız ütüyle ütüleyin.

Transfer Kağıdı Kullanarak

Hobi amaçlı de olsa ticari amaçlı da olsa bez çanta için en sık tercih edilen boya ve baskı tekniği transfer tekniğidir. Farklı transfer kağıtları, bez kumaş üzerinde farklı etkiler yaratabiliyor. Önce istediğiniz etkiyi yaratacak transfer kağıdını seçin. Üzeri hazır desenli olanlarını alabilirsiniz ya da kendi istediğiniz bir desen ya da resmi transfer kağıdına basabilirsiniz. Tercih sizin.

Baskıya hazır olan kağıdın desenli yüzeyini bez çanta üzerine yapıştırın. Bu kısma çok özen göstermeniz gerekmektedir. Yoksa görsel istediğiniz gibi çıkmayacaktır.

Kağıdı düzgünce yerleştirdikten sonra buharsız ütüyle ütüleyin. Bunu yaparken dairesel hareketler yapmaya özen gösterin. Kağıt iyice soğuyunca bez çantanın üzerinden dikkatlice kaldırın.

Birbirinden keyifli boyama tekniklerini anlattık. Şimdi size bunları uygulamak kalıyor. Özgün tasarımlarla bezenmiş, rengarenk bez çantalarla herkesin dikkatini üzerinize çekmek için daha fazla beklemeyin!

 

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.