Bez Çantalar Nasıl Temizlenir?

Bez çantalar dayanıklı kumaş yapıları sayesinde tekrar tekrar kullanılabilen çevre dostu ürünlerdir. Peki, alışveriş yaparken, seyahat ederken, günlük gezilerde ve pek çok şekilde kullanabildiğiniz bez çantanızı nasıl temiz tutabilirsiniz? Özellikle alışveriş için kullanıldığında çantaların temiz kalması pek olası görünmüyor.

Bez çantalar kolaylıkla temizleyebileceğiniz ürünlerdir. Pamuklu kumaştan imal edilmiş olmaları sayesinde, hemen her türlü temizlik işlemine elverişlidirler. Bu yazımızda, bez çantanızı nasıl temizleyebileceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Bez Çantalar: Bakımı Kolay Temizlemesi Kolay

Bez çantalar kullanımı kolay ve çok fonksiyonel ürünler. Bu yüzden çok uzun yıllar farklı amaçlarla kullanılabilirler. Dolayısıyla, severek kullandığınız bez çantanızın üzerine bir şey döküldüğünde ya da kullanım kaynaklı lekeler oluştuğunda temizlemeniz gerekecek.

Bez çantanız kirlendiğinde kullanmayı bırakıp eskisi gibi naylon poşet kullanmaya başlamayın. Bez çantalar kalitesi korunarak temizlenebilirler!

Bez Çantayı Temizlemek İçin İpuçları

1. Etiketi kontrol edin.

Her tekstil ürününde olduğu gibi bez çantalarda da etiket vardır. Temizlemeye başlamadan önce iş dikişleri kontrol ederek etiketi bulun. Üzerinde yıkama ve ütüleme talimatları yazıyor olacaktır. Bu talimatlarda aynı zamanda kumaşın içeriği de yazılı olur. Bu bilgiler ışığında, çantanızı nasıl temizleyebileceğinize dair fikir edinmiş olursunuz.

2. Renginin atıp atmayacağını test edin.

Bazı bez çantalar tamamen pamuktan ya da elyaftan imal edilseler bile renksiz olmayabilirler. Renk verip vermeyeceğini test etmek için çantanın ufak bir kısmını su kabına batırın ve on dakika kadar bekleyin. Sonra çantanızı sudan alın ve kağıt havluya suyunu sıkın. Su, çantanızın rengini almışsa kumaş renk veriyor demektir. Bu durumda temizleme işlemini daha dikkatli yapmalısınız. Aksi takdirde çantanızın rengi bozulabilir.

3. Çantadaki lekeli noktaları temizleyin.

Çantanın renk vermediğini ve yıkanabilir olduğunu anladıktan sonra lekeli noktalara kumaş temizleyiciyi sürüp 10 – 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz. Daha yoğun lekeler için daha çok kumaş temizleyici kullanabilirsiniz.

4. Elde yıkamayı öğrenmeye çalışın.

Artık kimse elde yıkama yapmıyor. Fakat çamaşır makinesine atamayacağınız bir bez çantayla karşı karşıyaysanız, mecburen elde yıkamayı öğrenmeniz gerekebilir.

Bez çantayı elde yıkamak için birkaç damla deterjan ve yumuşak bir fırça yeterli olacaktır. Fırçayı dairesel hareketlerle çantanın yüzeyinde gezdirin. Kullandığınız suyun ılık olmasına özen gösterin. Fırçalama işleminiz bittikten sonra soğuk suyla durulayın.

5. Bazı izlerin hikayesi vardır.

Bazı lekeleri ne kadar uğraşsanız da çıkaramayabilirsiniz. Bazen bez çantanın kumaşı, bazen rengi, bazen de kullandığınız temizlik malzemesi buna izin vermeyebilir. Yukarıda saymış olduğumuz tüm ipuçlarını göz önüne alarak elinizden geldiğince temizlemeye çalışın. Hala bazı izler kalıyorsa üzülmeyin. Bazı izler, size yaşadığınız anları hatırlatabilir.

Bez çantanızın sizinle birlikte yıllandığını görmek hoşunuza gidecektir.

Bez Çanta

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.