Bez çantalar geri dönüşümlü, organik iplikler kullanılarak üretilen pamuklu çanta modelleridir. Üzerine farklı yöntemlerle baskı yapılabilen ve kumaş boyasıyla boyanabilen koton çanta modelleri birçok özelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Bez çantalar son yıllarda çok tercih edilmeye başlanmıştır. Sade ve şık görüntüsünün yanında farklı tasarımlara sahip olan çantalar gün geçtikçe daha popüler bir hale gelmektedir.

Pamuklu Bez Çantalar

Öncelikle bez çanta nedir? Sorusuna cevap vermek gerekirse; doğal bitki lifleri kullanılarak üretilen ipliklerden elde edilen kumaş çanta çeşitleridir. Pamuk bu süreçte en çok kullanılan bitkilerdendir. Pamuk kumaşı pamuk bitkisinden elde edilen bir kumaş türüdür. Pamuktan elde edilen kumaşların en büyük özelliği hava geçirgenliği ve insan sağlığı için faydalı olmasıdır. Bu yüzden kıyafet ve aksesuarların üretiminde sık kullanılır. Pamuğun son dönemlerde kullanıldığı alanlardan bir tanesi de pamuklu kumaş çanta sektörüdür.

Son yıllarda tüm dünyada birçok sektörde yaşanan sadeleşme ve doğallık akımı kendini moda ve giyim sektöründe de göstermeye başlamıştır. Kumaş çanta modelleri de bu dönemde ön plana çıkmaya başlamıştır. Hem günlük kullanım için hem de market çantası amacıyla birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Hafif, sadece ve doğal görüntüleri bu çantaların en çok tercih edilme sebeplerindendir. Bunun yanında organik bir içeriğe sahip olmaları sayesinde de güvenle kullanılmaktadır.

Bez Çanta Özellikleri

Bez çanta modelleri çeşitli kumaş türleri kullanılarak elde edilebilir. Bu çantalar, çevre ve doğa dostu olmalarının yanında farklı özellikleriyle de çok tercih edilir hale geldi. Sağlıklı olmaları, kendine has tarzları ve estetik görüntüleri sebebiyle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Çantaların diğer özelliklerinden bazıları şunlardır;

  • İnsan zağlığına herhangi bir zararı bulunmayan malzemelerden üretilir ve içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmaz
  • Estetik ve oldukça tarz bir görünüme sahiptir. Doğal görünümleriyle oldukça geniş yaş grupları tarafından kullanılmaktadır
  • Üzerine farklı türlerde baskı yapılma imkânı sunduğu için iyi birer reklam ve promosyon ürünüdür
  • İstendiği zaman makinede yıkanabilme özelliği sayesinde mikrop veya bakteri barındırmaz, sağlığa bu yönden zararı yoktur
  • Geri dönüştürülebilir doğal malzemeden elde edilir
  • Nonwoven tela çanta, imperteks çanta, koton (hambez) çanta, PP woven çanta en çok tercih edilen geri dönüşümlü doğal ben çanta türleridir.

Bez Çanta Modelleri

Doğal kumaştan imal edilen çantalar son yıllarda artan talepler üzerine üretimi artan, ekonomik, işlevsel ve şık çantalardır. Ham bez olarak da bilinen bu çantaların kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Bez çantaların sadece ve şık bir görünüme sahip olması, doğal ve geri dönüşüme elverişli kumaştan imal edilmesi bu artışın sebeplerindendir. Ayrıca farklı baskı teknikleriyle üzerine renkli ve yaratıcı baskılar yapılmasına imkân vermesi bu çanta türünün yaygınlaşmasını hızlandırmıştır.

Kumaş çantalar, üzerine baskı yapılmaya müsait geniş bir alana sahiptir. Bu özelliği sebebiyle uygun maliyetli ve kaliteli bir promosyon ürünü olarak da kullanılmaktadır. Marka ve işletmeler bu çantaları promosyon ürünü olarak kullanarak etkili reklam ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirebilmektedir. En çok kullanılan koton çanta modellerini aşağıda sıraladık.

  • Ham Bez

Ham bez çanta kumaşı boyama ya da çeşitli kimyasal işlemlere tabi tutulmamış kumaştır. %100 pamuk olabildiği gibi polyesterle karıştırılarak da üretilirler. Kumaşın gramajı santimetrekareye düşen ip sayısına göre farklılık gösterebilir.

  • Tela Kumaş Çantalar

Nonwoven kumaş olarak da bilinen tela kumaş, dokuma ya da örme olmadan bitki liflerinin iç içe birbiriyle bağlanmasıyla oluşturulur. Daha canlı ve parlak baskı yapılması için üzerine laminasyon yapılabilen bu çanta türü; eczane çantası, market torbası, optik çantası, fuar promosyon çantası, sırt çantası, taşıma çantası gibi farklı tasarımlarda kullanılabilmektedir.

  • İmperteks Kumaş Çantalar

%100 polyerster kumaştan elde edilen imperteks kumaş çantalar yüzeyinde su tutmaması ve üzerine yapılan baskının canlılığı ile ön plana çıkmaktadır. Su geçirmezlik özelliği sebebiyle suyla temasın yaşanabileceği alanlarda kullanım için idealdir. İmperteks kumaş çantalar günümüzde en çok plaj çantası ve sırt çantası olarak tercih edilmektedir.

  • PP Woven Kumaş Çantalar

Dokunmuş polipropilen kumaştan imal edilen bu çantaların en öne çıkan özelliği sağlamlığı ve uygun maliyetli olmasıdır. Yüzeyinin pütürlü yapısı sebebiyle baskı yapılmadan önce liminasyon yapılması gereken pp woven kumaş çantalar yüksek dayanıklılığı sebebiyle market çantası yapımında tercih edilmektedir.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.