Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nasıl bulaşır?”, “COVID-19’a yakalanmamak için hangi tedbirler alınmalı?” gibi sorular son birkaç ayın en çok merak edilen konuları. Bu soruların cevapları önemli, çünkü ilk kez Çin’de görülen ve hızla Dünya’nın dört bir yanındaki ülkelere sıçrayan koronavirüsten korunma yollarını da gösteriyor.

Peki, corona virüsü nasıl bulaşır? Virüsten korunmak için neler yapabiliriz? Aslında uzun zamandır ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları bu noktaların üzerinde özellikle duruyorlar. Virüsün yayılma hızını yavaşlatmak ve salgının bir an önce sona ermesini sağlamak için tedbir almamız gerekiyor.

Corona Virüsü Hangi Yollarla Nasıl Bulaşır?

Corona virüsü nasıl bulaşır?” sorusunun en çok üzerinde durulması gereken cevabı, virüsün kişiden kişiye daha hızlı yayılması. Virüs bulaşma yolları arasında en yaygın olan kişiden kişiye aktarım da birkaç farklı şekilde olabiliyor.

  • Damlacıklar aracılığıyla: Enfekte olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da sadece konuşması sonucu, corona virüsü içeren damlacıklar havaya karışır ve solunum yoluyla diğer insanlara bulaşır.
  • Havadan iletim: Yapılana araştırmalar virüsün havada 3 saate kadar yaşayabildiğini gösteriyor. Bu havanın solunması da virüsün bulaşmasını sağlar.
  • Yüzeyden bulaşma: Enfekte kişinin konuşurken ya da öksürürken belirli bir yüzeye virüs bulaştırması mümkündür. Başka bir kişinin bu yüzeye dokunması ve daha sonra elini yüzüne, ağzına ya da gözlerine sürmesi sonucu virüs kapabilir.

Diğer Virüs Bulaşma Yolları Nelerdir?

Yapılan araştırmaların sonuçları gösteriyor ki koronavirüse yakalanan her bir kişi, 2 ve ya 2,5 kişiye hastalığı taşıyor. Başka bir çalışma ise bu oranın çok daha yüksek olduğunu bir kişinin 4,7 ile 6,6 arasında kişiye hastalığın taşındığını söylüyor.

Peki, virüsün diğer bulaşma yolları neler? Örneğin kargodan, marketten alınan ürünlerin paketlerinden bulaşma riski var mı? Bunlar oldukça düşük ihtimaller. Corona virüsü için önemli olan diğer insanlarla olan temasın sınırlanmasıdır. Bunun için de kapalı ve kalabalık alanlarda cerrahi maske kullanmak, sık sık el yıkamak ve sosyal mesafe kurallarına uymak gerekir.

Cerrahi Maske ile Bulaş Riskini Ortadan Kaldırın

COVID-19 pandemisinin yavaşlaması için en çok kullanılan tabirlerden biri “eğriyi düzleştirmek”. Bunun anlamı, vaka sayısının belirli bir artış noktasında tutulmasını sağlayarak yeni vakaların sağlık hizmetlerinden daha kolay yararlanabilmesini sağlamak. Bunu yapabilmenin en önemli koşullarından biri de telli cerrahi maske kullanarak virüsün solunmasını engellemektir.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.