Telli Cerrahi Maske

Telli Cerrahi Maske

Telli cerrahi maske coronavirüs salgınını yavaşlatmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilmektedir. Maske kullanmanın hijyen kurallarına özen gösterilmesi ve sosyal mesafenin korunması şartının yerine getirilmesiyle birlikte en önemli korunma yöntemi olduğu ifade edilmektedir.

Telli cerrahi maske özellikle enfekte olan fakat herhangi bir belirti göstermeyen kişilerin hastalığı yaymasını önlemek için olmazsa olmazdır. Bu kadar yaygın bir salgın durumunda her türlü önlemin alınması gerektiği için halka açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmiştir.

Kimler Telli Cerrahi Maske Kullanmalı?

Telli cerrahi maske virüs ve bakteri taşıyan parçacıkların solunum yoluyla vücuda alınmasını önler. COVID-19’un da parçacık yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Dolayısıyla, 2 yaşının üzerindeki herkes diğer insanlarla temas halinde olduğu ortamlarda maske takmak zorundadır.

Nefes darlığı olanların, zihinsel ya da maskeyi tek başına giyip çıkartamayacak durumda olan fiziksel engellilerin maske kullanmaları zorunlu değildir.

Tela kumaş cerrahi maske genel halk kullanımı için önerilen maske çeşididir. Cerrahi maske N95 maskeler gibi solunum cihazı yerine geçmez. N95 maskeler sağlık çalışanlarının kullanması gereken medikal ürünlerdir.

Kumaş Cerrahi Maske ve Maske Çeşitleri

Yüz koruyucu maskeler söz konusu olduğunda üç tip maskeden bahsedilebilir:

Kumaş maskeler çeşitli kumaş türleri kullanılarak evde bile yapılabilen maskelerdir. Sağlık otoritelerinin açıklamalarına göre kumaş maske kullanmak da virüsün yayılım hızını yavaşlatabilir. Fakat bu maskelerin kullanımına dikkat edilmelidir. Tekrar kullanılacaklarsa iyi sterilize edilmeli ya da 1-2 saat kullanıldıktan sonra değiştirilmelidirler.

Telli cerrahi maskeler de tek kullanımlık ürünlerdir. Birkaç saatlik bir süre zarfından sonra çıkarılıp atılmalıdır. Ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde takıldıklarında havadaki büyük damlacıkları filtre edebilirler.

Telli Cerrahi Maske Nasıl Takılır?

Cerrahi Maske Nasıl Kullanılmalı?

Cerrahi Maske Nasıl Kullanılmalı?

Maskenin yanlış kullanımı, havadaki zararlı partiküllerin solunum yoluyla vücuda alınmasına olanak verir. Koronavirüsün yayılmasını hızlandırır.

Maske kullanırken;

  • Ağız ve burun kısmının tamamen örtülmesine
  • Maskenin kenarlarında boşluklar olmamasına
  • Telli kısmın ve lastiklerin doğru bir şekilde yerleştirilmesine
  • Giyilirken ya da çıkartılırken dış yüzeyine dokunulmamasına
  • Maskeyi takmadan önce ve çıkardıktan sonra ellerin 20 saniye bol sabunlu suyla yıkanmasına özen gösterilmelidir.
Menü