Maske çeşitleri, maske kullanımının koronavirüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olacağına dair kanıtlar çoğaldıkça insanların ilgi alanları arasına girdi. Yasal düzenlemeler ve idari cezalarla birlikte zorunlu hale getirilen maske kullanımı da bu durumda etkili oldu.

Maske çeşitleri ve hangi maskenin genel halk tarafından kullanılacağı meselesi uzun süre boyunca konuşuldu. Hangi maskeler daha avantajlı hangileri daha kullanışlı; hangi maske nelere dikkat edilerek kullanılmalı gibi pek çok mesele şu an aydınlığa kavuşmuş durumda. Bu yazımızda, en sık rastlanan maske çeşitlerini ve özelliklerini masaya yatıracağız.

Maske Çeşitleri Nelerdir?

Maske çeşitleri pek çok farklı adla anılarak piyasaya sürülmüş durumda. Bu farklı adlandırmalar sebebiyle çoğu kişinin kafası karışıyor ve uygun maskeyi satın almak konusunda sıkıntı yaşıyor.

Web sitelerinde kısa bir arama yaptığınızda maskelerin şu adlarla satışa sunulduğunu görebilirsiniz:

Maske çeşitleri 02

Buna benzer daha pek çok ismin online maske satışı için kullanıldığını görüyoruz. Bu isimlendirmeler, maskelerin pratik özelliklerine vurgu yapmak için tercih edilmiş oldukları için tamamen yanlış sayılmazlar. Ama bu kadar çok maske çeşidi yoktur. Aslında iki farklı maske çeşidinden bahsedilebilir.Bunlar:

  • Kumaş maske
  • Tıbbi maske şeklindedir. Tıbbi maskeler de kendi içlerinde N95 maske, KN95 maske ve cerrahi maske olarak ayrılırlar.

Tıbbi Maske Çeşitleri

  • N95 maskeler: N95 maskeler burun ve ağız çevresinde sıkı bir sızdırmazlık sağlarlar. Havadaki küçük parçacıkları engellerler ve bu sayede virüs maske içerisine sızamaz. Çok ince parçacıkları ve damlacıkları yakalamak için statik elektriğin gücünü kullanır. Maske çeşitleri arasında en çok koruma sağlayan maskelerdir. Sağlık çalışanları ve ilk müdahale ekiplerinin kullanması tavsiye edilmektedir.
  • KN95 maskeler: Çok yaygın olmasalar da Çin hükümeti tarafından üretilen ve N95 maskenin muadili olan maske türüdür. Bu maskelerin piyasada çok miktarda sahtesi bulunmaktadır.
  • Cerrahi maske: Bu maskeler tek kullanımlık maskelerdir. Parçacık yoluyla bulaşan COVID-19’dan korunmanın en etkili yollarından biri olarak önerilmektedir. İç ve dışta tela kumaş, iç kısımda ise polipropilen malzeme olan maskeler genel halkın kullanımı için uygundur. Bu maskeler kısa süreli koruma sağlar ve sık sık değiştirilmesi gerekir.

Maske Fiyatları

Maske çeşitleri arasında çokça tercih edilen kumaş maskeler belirli bir oranda koruma sağlasalar da cerrahi maskeler kadar etkili değildirler. Ayrıca tekrar tekrar kullanılmaları ve gün içerisinde sürekli yüzde bulunmaları risk faktörü oluşturmaktadır.

Sizin ve çevrenizin sağlığı için gerekli tüm ISO standartlarını sağlayan cerrahi maskelerimizi tercih edebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için cerrahi maske sayfamızı ziyaret edebilir ve sipariş verebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.