4 katlı cerrahi maske medikal maske, 3 katlı maske, N95 maske, meltblown yüz maskesi, nonwoven maske gibi Corona virüsün yayılmasını ve kişiye bulaşmasını engellemek için tasarlanmıştır. Bu maskeler yeni nesil maske olarak tabir edilir ve koruyuculuk oranları standart 2 katlı maskelere göre daha yüksektir.

4 katlı cerrahi maske ismini 4 farklı katmandan almaktadır. Birbirinden bağımsız 4 farklı katmanların her birinde filtreleme kabiliyeti yüksek kumaşlar kullanılır. Bu kumaş türleri özel yöntemlerle imal edilen meltblown ve spunbond kumaşlarıdır. Cerrahi maske tasarımında bu kumaş türlerinin seçilmesinin sebebi, filtrasyon sağlamakla birlikte nefes alıp vermeye imkân tanımasıdır.

Yeni Nesil 4 Katlı Cerrahi Maske

Maske kullanımı günümüzde hijyen ve sosyal mesafeyle birlikte Corona virüs salgınına karşı alınabilen kişisel önlemlerdir. Maske, tüm sağlık bakanlıklarının ve bilim insanlarının mutlaka kullanılmasını önerdiği bir önlemdir. Fakat bu süreçte insanların aklına takılan bazı sorular bulunmaktadır. Hangi maske daha iyi korur? Corona virüse karşı en iyi maske hangisidir? Veya hangi maske ne kadar korur? Gibi sorular çoğu kişinin aklını kurcalayan önemli sorulardır. 4 katmanlı maskeleri ve konuyla ilgili merak edilenleri yazımızda detaylı olarak ele aldık.

Öncelikle şunu belirtelim; piyasada satılan bez maskelerin veya fiber maskelerin çoğunun iç katmanında filtrasyon sağlayan katman bulunmamaktadır. Bu yüzden maske seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, maskenin filtrasyon sağlayan katman sayısı ve kullanılan kumaştır. Özellikle maskenin orta katmanının meltblown kumaştan imal edilmesi gerekir. Dört katmanlı maskelerde meltblown ve spunbond kumaştan oluşan 4 farklı kat bulunmaktadır. Maskenin iki katmanı spunbond kumaştan oluşurken asıl filtasyonu sağlayan iç katman 2 adet meltblown kumaştan imal edilir. Böylece maskenin virüs veya bakteri filtreleme oranı en az %98’e kadar yükseltilmiş olur.

4 Katlı Meltblown Maske Özellikleri

Eski tip klasik cerrahi maskeler genellikle 2 katmandan veya 3 katmandan oluşmaktaydı. Bu tip maskeler sadece bazı medikal ve tıbbi alanlarda kullanılmak amacıyla tasarlanmışlardır. Klasik cerrahi maskelerin kullanım amacı hastadan sağlık personeline veya sağlık personelinden hastaya virüs / bakteri gibi organizmaların geçmemesidir. Fakat Corona virüs normal virüslere oranla çok daha yüksek bir bulaşma oranına sahiptir. Hem hava yoluyla hem de sıvı partikülleri yoluyla çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Bu yüzden daha iyi bir koruma için daha yüksek filtrasyon sağlayan maskeler üretilmektedir. 4 katmanlı maskeler de bu bağlamda geliştirilen son maske türlerindendir. 4 katmanlı yeni nesil maskelerin özellikleri şu şekildedir;

 • Filtreleme özelliği yüksek 4 farklı katmandan oluşur
 • Bu katmanlarda kullanılan kumaşlar 2 kat meltblown kumaş ve 2 kat spunbond kumaştır
 • Kulak arkasını kavrayan kısım yumuşak kumaştan imal edilir
 • Yüze tam oturabilmesi için burun kısmında ayarlanabilir tel bulunur
 • Rahat nefes alıp vermeye elverişli bir yapıya sahiptir
 • En az % 98 ve üzerinde filtrasyon yapabilme özelliğine sahiptir

4 Katlı Maske ile 3 Katlı Maske Farkları

Maskelerin koruyuculuk ve dolayısıyla filtrasyon oranları hangi kumaşlardan ve kaç katmandan oluştuklarına göre değişmektedir. Daha fazla katman daha fazla koruma anlamına gelmemekle birlikte önemli olan katmanlarda kullanılan kumaş türü ve gramajıdır. 4 katlı maskelerin ve 3 katlı maskelerin farkları şu şekildedir.

 • 3 Katlı Maske

3 katlı cerrahi maskeler klasik cerrahi maskelerden sonra tasarlanmaya başlanmış maske türüdür. 3 katlı maskelerin özellikleri şu şekildedir;

 • Birbirinden bağımsız 3 kumaş katmanından oluşur
 • Dış iki yüzey spunbond kumaş; iç kısım meltblown kumaş kullanılarak tasarlanır
 • Toplam kumaş kalınlığı 75 gr / m2’dir
 • Kullanılan kumaşların ağırlığı 30 gr/m2 spunbond, 25 gr/m2 meltblown, 20 gr/m2 spunbond
 • 4 Katlı Maske

4 katlı maske 3 katlı maskenin koruyuculuk ve filtrasyon özelliğinin yükseltişmiş modelidir. Yeni nesil maske olan 4 katmanlı maskenin özellikleri şu şekildedir;

 • Birbirinden bağımsız 4 kumaş katmanından oluşur
 • Dış iki yüzey spunbond kumaş; iç kısım ise iki kat meltblown kumaş kullanılarak tasarlanır
 • Toplam kumaş kalınlığı 100 gr / m2’dir
 • Kullanılan kumaşların ağırlığı 30 gr/m2 spunbond, 25 gr/m2 meltblown, 25 gr/m2 meltblown, 20 gr/m2 spunbond

4 Katlı Maske Fiyatı

Biz Mag Çanta olarak medikal tekstil ürünlerinin üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarını almış bulunmaktayız. Ayrıca tıbbi maske üretimi için gerekli olan TS EN 14683 standardına ve CE belgesine de sahip bir firmayız. Bilgisayarlı otomasyon sistemiyle el değmeden ürettiğimiz cerrahi maskeler Sağlık Bakanlığı onaylı ve güvenli maskelerdir.

4 katmanlı cerrahi maske modellerinin ve N95 maskelerinin toptan olarak satışını gerçekleştiriyoruz. Toptan 4 katlı cerrahi maske fiyatları ve sipariş bilgisi için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Piyasadaki en kaliteli ve uygun fiyatlı yeni nesil cerrahi maske fiyatları için her kanaldan biz ulaşabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.