Geri Dönüşümlü Bez Çanta

Geri dönüşümlü bez çanta tamamen doğal bitki lifleri kullanılarak, doğayı ve çevreyi kirletmeyen üretim teknolojileriyle imal edilen, tüm çanta tasarımında kumaş veya ketenin kullanıldığı; bu yüzden yeniden üretilmeye müsait olan çantalardır.

Geri dönüşümlü bez çanta modelleri doğaya zarar vermemesinin yanında son derece şık bir aksesuar olduğu için de son yıllarda oldukça talep görmektedir.

Neden Geri Dönüşümlü Bez Çanta?

Çevre hassasiyeti ve doğa bilinci, son yıllarda internet ve sosyal medyanın da etkisiyle oldukça geniş kitleler tarafından benimsenmeye başladı. Özellikle de küresel ısınmanın etkilerinin artık gözle görülür hale gelmesi ve buna bağlı olarak yaşanan büyük çevre felaketleri, herkesi belli bir farkındalık seviyesine çıkardı. Bu sebeplerden ötürü insanlar da artık doğaya zarar vermeyen, daha doğa dostu ürünler kullanma eğilimine girdi.

Bir ürün alırken o ürünün üretim malzemeleri ve özellikle de ürünün geri dönüşüme uygun malzemeden yapılıp yapılmadığı daha önemli bir kıstas haline geldi. Çünkü dünyanın sınırlı kaynaklarının insanların sınırsız ihtiyaçlarına uzun yıllar cevap veremeyecek bir hal alacağını öngörmek çok da zor değil.

Sayılan sebepleri göz önünde bulundurduğumuzda çevreye zarar vermeyen, geri dönüştürülebilir ürünler imal etmenin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Peki çanta geri dönüştürülebilir mi? Eğer geri dönüşüme uygun bir malzemeden üretilirse, evet. Bez çantalar, yüzde 100 geri dönüştürülebilir niteliktedir.

Bez Çantaların Avantajları

Çeşitli kumaş türleri kullanılarak elde edilen bez çantalar, çevre ve doğa dostu olmalarının yanında farklı özellikleriyle de çok tercih edilir hale geldi. Peki bez çanta kullanmak hangi açıdan daha faydalı?

 • İnsan zağlığına herhangi bir zararı olmayan malzemelerden üretilir ve içerisinde kimyasal bir madde bulunmaz.
 • Estetik ve oldukça tarz bir görünüme sahiptir. Doğal görünümleriyle geniş bir yaş grubu tarafından tercih edilmektedir.
 • Üzerine farklı türlerde baskı yapılma imkânı sunduğu için iyi birer reklam ve promosyon ürünüdür.
 • İstendiği zaman makinede veya elde yıkanabildiği için hijyenik kalabilen çantalardır.
 • Nonwoven tela çanta, imperteks çanta, koton (ham bez) çanta, PP woven çanta en çok tercih edilen, geri dönüşüm işlemine uygun, doğal bez çanta çeşitlerindendir.
 • Plastik poşet gibi tek seferlik bir kullanım için üretilmemiştir.
 • Doğada çözünebilen %100 pamuk gibi bir malzemeden üretilmektedir.

Çantanın Ham Maddesi Nedir?

Çanta imalatı plastik, doğal deri ya da kanvas çanta şeklinde pek çok malzeme kullanılarak yapılabilir. Ancak bez çanta kategorisine giren çantalarda pamuk, nonwoven kumaş gibi malzemeler tercih edilmektedir. Bunlar aynı zamanda kumaş çanta modelleri arasındadır.

Mag Çanta tarafından geniş bir çeşitlilikte üretimi gerçekleştirilen bez çantalar, bir kısmı aşağıda sıralanan farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

 • Alışveriş çantası
 • Plaj çantası
 • Ham bez kese
 • Taşıma çantası
 • Market çantası
 • İp büzgülü çanta

Bez çantalar, birçok kişiye hitap edebilen özelleştirilebilir ürünlerdir. Sadelikten yana olan tüketiciler genellikle çanta üzerinde herhangi bir sembol veya baskıya gerek duymazlar. Bazıları tek renk severken bazıları ise çeşitli renk ve desenlerin bir arada bulunmasından hoşlanıyor olabilir. Bu nedenle farklı tasarımlarda baskılı veya baskısız bez çantalar üretilmektedir.

Günümüzde, önemli düzeyde çevresel atık biriktiren plastiklerin kullanımından uzaklaşılmaktadır. Gündelik hayatta asgari düzeyde de olsa bazı ürünleri kullanmak veya onları tüketmek mutlaka gerekiyor. Ancak bu ürünlerin özellikleri bireylerin kendi tercihine kalmış durumdadır. Bu tercihler genellikle çevreye zarar vermeyen doğal ürünler olmaya başlamıştır. Bunların başında da doğa dostu bez çantalar gelmektedir.

Geri Dönüşüm Çanta Yapımı

Geri dönüştürülebilir, çevreyi kirletmeyen çantalar üretmek tüm üreticilerin doğaya karşı bir sorumluluğu olmalıdır. Bu amaçlara hitaben üretimini gerçekleştirdiğimiz bez çantalar pratik ve kullanıcı dostudur. Çantalar farklı boyut seçenekleri göz önünde bulundurularak üretilmektedir. Örneğin küçük boyutlu olanlar cüzdan niyetine kullanılabilir. Bu çantalara telefon veya saat gibi küçük eşyalar konulabilir.

Ürettiğimiz pp nonwoven kumaşlar piyasada genellikle tela veya elyaf olarak bilinir. Ham maddesi polipropilendir. Nonwoven dokumasız anlamına gelir. Yüksek dayanıklı ve uygun maliyetli bir kumaş türüdür. Bu kumaş türü günümüze pek çok sektörde tercih edilmektedir. Otomotiv, inşaat, medikal, ambalaj bunlar arasındadır.

Bez çantaların üzerine, insan sağlığına zararı olmadığı tespit edilen geleneksel kök boyalar gibi seçenekler kullanılarak baskı yapılmaktadır. Geri dönüşümlü bez çanta seçeneklerimiz hakkında daha fazla bilgi almak ve satın alım taleplerinizi iletmek için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.