İmperteks kumaş yüzde yüz polyesterden elde edilen kumaşa verilen isimdir. Bu kumaşı diğer kumaş türlerinden ayıran en önemli özellik su itici nitelikte olmasıdır. İmperteks kumaştan genelde ayakkabı, çanta, aksesuar, bavul yapımında, promosyon malzemeleri, döşeme malzemeleri, açık hava ve iç mekan reklam malzemeleri yapılır.

İmperteks kumaş su geçirmez olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda dayanıklı bir materyal olduğundan, bu kumaştan imal edilen ürünler uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Kumaşın yapısı, baskı teknolojilerine uygun olduğu için istenen tarzda tasarımlar rahatlıkla uygulanabilir.

İmperteks Kumaş Türleri Nelerdir, Nerelerde Kullanılır?

İmperteks kumaş denye olarak ifade edilen iplik ağırlığına göre farklı olabilmektedir. Denye terimi, ipliğin gram türünden ağırlığını ifade eder. Örneğin 1 denye, 9000 metre uzunluğundaki ipliğin ağırlığını gösteren değerdir. İmperteks kumaşın dayanıklılığı ve kalınlığı da bu ölçüye göre belirlenir.

Buna göre;

  • İki yüz yetmiş denye,
  • Dört yüz yirmi denye,
  • Altı yüz denye,
  • Bin dokuz yüz denye şeklinde farklı imperteks kumaşlar bulunmaktadır.

İmperteks kumaşın kullanım alanları oldukça geniştir. Su geçirmez ve dayanıklı olması sebebiyle plaj çantası, beach minderi ve şezlong minderi yapımında kullanılabilir. İmperteks kumaş çanta sadece plajda değil, gündelik yaşamda da sıklıkla kullanılan bir aksesuar olarak göze çarpmaktadır.

Kafelerde sıkça rastladığımız armut minderler de imperteks kumaştan imal edilmiş ürünlerdendir. Denye değeri yüksek olan türleri, değerli eşyaların korunması için kılıf yapımında da kullanılabilmektedir.

İmperteks Kumaşa Baskı Nasıl Yapılır?

Farklı kumaş türlerine farklı baskı uygulamaları yapıldığı bilinmektedir. Pamuklu kumaşa dijital transfer ya da doğrudan dijital baskılar uygulanabilirken polyester kumaşa sadece süblimasyon baskı yapılmaktadır. İmperteks çanta da tamamı polyester kumaştan üretilen bir ürün olduğu için süblimasyon baskıya uygundur. Bu baskı türüyle uyumu sayesinde, renkler capcanlı ve parlak bir şekilde uygulanabilir. Baskı herhangi bir şekilde solmaz ya da çıkmaz. İmperteks kumaş sağlamlığıyla süblimasyon baskının kalitesi birleşince, çok uzun süre kullanılacak harika bir ürün elde edilmiş olur.

İmperteks sırt çantası, el çantası ya da ip büzgülü sırt çantası promosyon amaçlı olarak sık tercih edilen ürünlerdir.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.