Yeni nesil maske Covid – 19 pandemisi ile birlikte daha önce sadece sağlık ve medikal gibi belli sektörlerde kullanılan cerrahi maskelerin gelişmiş modellerine verilen isimdir.

Yeni nesil maske ihtiyacı, medikal maske olarak da bilinen cerrahi maskelerin Corona Virüs sebebiyle günlük hayatta çok sık ve uzun süreler kullanılması sonucu doğmuştur. Çünkü; tüm sosyal ortamlarda maske takma zorunluluğunun olduğu bugünlerde maskelerle geçirilen zaman oldukça artmış, bu yüzden de konfor ve rahatlık sunan maske gereksinimi doğmuştur.

Yeni Nesil Maske Nedir?

Yeni nesil olarak tanımlanan maskeler, yıllardan beri üretilen cerrahi maskelerin daha konforlu bir kullanım sunan modellerine denir. Piyasadaki en yeni maske modeli olması sebebiyle bu ismi almıştır. Yeni nesil maskeleri diğer maskelerden ayıran en temel özellik, kulağın arka kısmını saran şeridin ince ip veya lastik yerine daha kalın ve yumuşak bez bantlardan üretilmesidir.

Yeni nesil cerrahi maskeleri eski tip maskelerden ayıran en önemli özelliğinin daha uzun sürelerde daha rahat bir kullanım imkânı sağlayan geniş bantlı yapısı olsa da geri kalan özelliklerinin de mutlaka belli standartlara sahip olması ve sıvı geçirgenliğini önlemesi gerekir.

Yeni Nesil Maske Özellikleri Nelerdir?

Yeni nesil cerrahi maskeler, takan kişiye gün içerisinde uzun süreler konforlu ve rahat bir kullanım sunmasının yanında bir takım teknik özelliklere de sahip olmalıdır. Maske seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri her ne kadar maskenin kullanıcı dostu olması olsa da asıl işlevinin kişiyi olası virüs ve bakterilerden korumaktır.

Yeni nesil cerrahi maskelerin üretilebilmesi için bazı kalite standartlarını sağlaması gerekmektedir. İşte, Türk Standadları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlara uygun üretilen tıbbi maskelerde bulunması gereken özellikler:

 • Maske birbirinden ayrı üç katmandan oluşmalı
 • Maske bakteri filtrasyonu azami yüzde 98, partikül filtrasyonu yüzde 95 Sıvı geçirmezliği için sıvı bariyeri oluşturmalı
 • Ciltle temas halinde herhangi bir alerjik reaksiyon göstermemeli
 • Kullanıcının maske taktıktan sonra rahat bir şekilde nefes alıp vermesine elverişli olmalı
 • Kullanıcının çenesinin altı kısmından başlayarak burnun üstüne kadar olan bölgeyi kapatmalı
 • Burun ve yüz bölgesine tam oturmalıdır

Kimler Maske Kullanmalıdır?

Günümüzde Corona Virüs salgını halen etkisini sürdürürken bireysel olarak alınabilecek en etkili yöntem kuşkusuz tüm toplumun maske kullanmasıdır. Zaten yasal olarak da bütün sosyal alanlarda zorunlu olan maske; iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında, sokakta ve halka açık her alanda kullanılmaktadır. Maske kullanım alanı genişlediği için, kullanım süresi de doğal olarak artmaktadır.

Maskenin yüze tam oturmasını sağlamak adına kulak arkasından destek almasını sağlayan kısmın ip veya ince lastik şeklinde tasarlanan medikal maskeler, bir süre takıldıktan sonra kişinin kulağını ciddi şekilde rahatsız etmeye başlar. Bu yüzden tasarlanan yeni nesil maskeler, ne kadar uzun süre kullanılırsa kullanılsın kulağı veya kulak arkası bölgeyi tahriş veya rahatsız etmemektedir. Yeni nesil maskeler, ister kısa süreli ister uzun süreli maske kullanan kişiler için oldukça pratik ve konforlu bir çözümdür.

Yeni Nesil Maske Nasıl Kullanılır?

Yeni nesil medikal yüz maskeleri kullanım açısından diğer medikal maskelerle benzerdir. Maskeler, öncelikle ambalajından çıkartılır. Bu işlem sırasında mümkün olduğu kadar maskenin ağız tarafına gelen için kısmına temas edilmemesi, maske kullanımından önce ellerin sabunla yıkanması önemlidir.

Ardından maskelerin kulak arkasına gelen bantları yumuşak bir şekilde açılır ve bu bantlardan tutularak kulak arkasına geçirilir. Yeni nesil yüz maskelerinin burun kısmında yumuşak yapı te bulunur. Bu telin amacı maskeyi burnun kavisli yapısına tam oturtmaktır. Maske takıldıktan sonra son olarak burun teli iki yanından bastırılarak burun bölgesine tam oturması sağlanır. Böylece ağız ile burun arasında oluşabilecek bir boşluktan hava veya sıvı yolla bulaşabilen mikrop ve virüsler engellenmiş olur.

Üç Katlı Yeni Nesil Corona Maskesi

Kaliteli ve standartlara uygun olan tek kullanımlık maskelerin 3 kattan oluşması gerekmektedir. Bu üç katı oluşturan kumaşların da filtrasyon özelliği bulunan kumaş çeşitleri olması zorunludur. Medikal maskeyi oluşturan bu 3 kattan iç ve dış kısmı oluşturan bölümlerinin nonwoven kumaştan, iç orta kısmı oluşturan kumaşın ise polipropilen kumaştan imal edilmesi gerekir. Çünkü bu iki kumaş türü de %98’lik bir filtrasyon sağlamaktadır.

Nonwoven ve polipropilen kumaş kullanılarak üretimi gerçekleştirilen maskelerin olası virüs ve bakterileri engelleme oranlarının belirlenebilmesi için bazı uygunluk testlerinden de geçmeleri gerekir. Bu testler;

 • Bakteriyel filtrasyon testi: Maskede bulunması gereken en önemli özelliklerdendir. Cerrahi maskelerin %98 oranında bakterileri filtrelemesi gerekir.
 • Sıvı direnç testi: Havada asılı duran veya nesnelerin yüzeyinde bulunan sıvı parçacıklarının, maskenin içerisine nüfuz edip etmediği test edilir.
 • Nefes alabilirlik testi: Cerrahi maskeler gün içerisinde uzun süreler boyunca kullanıldığı ve kişinin nefes almasını sağlayan ağız ve burun bölgesini kapattığından dolayı, sıvı ve mikrop filtrasyonu sağlarken rahat nefes alma imkânı da sunmalıdır. Bu testte maskenin nefes alıp vermeye elverişli olup olmadığı test edilip onaylanır.

Yeni Nesil Medikal Maskeleri Nasıl Üretiyoruz?

Maske gibi medikal ürünlerin üretiminin yapılması için teknolojik üretim altyapısının olması ve gerekli kurum ve otoritelerden sertifika alınması zorunludur. Biz Mag Çanta olarak medikal tekstil ürünlerinin üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarını ve ayrıca tıbbi maske üretimi için gerekli olan TS EN 14683 standardına ve CE belgesine sahip bir firmayız.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeni nesil cerrahi maske imalat sürecinin tamamını gelişmiş bilgisayarlı otomasyon sistemi kullanarak üretmekteyiz. Ayrıca ürettiğimiz medikal maskeler şu özelliklere sahiptir;

 • El değmeden hijyenik ortamda üretilmektedir
 • Maskeleri üç katlı olup nonwoven ve polipropilen kumaş kullanılarak imal edilir
 • Tüm cerrahi maske modelleri Ekoteks sertifikalıdır ve %98 oranında bakteri filtrasyonu gerçekleştirmektedir
 • Maskenin burun kısmına gelen bölümünde maskenin yüze tam oturabilmesini sağlayan tel mevcuttur
 • Kulağı kavrayan bantlar, kulağı acıtmayacak şekilde geniş ve yumuşak kumaştan elde edilmektedir

Yeni Nesil Maske Fiyatları?

Mag Çanta olarak imal ettiğimiz yeni nesil maskeler ulusal ve uluslararası üretim standartlarına uygun olarak üretilen kaliteli ve sertifikalı maskelerdir. Yeni nesil maskelerin fiyatı da kutu veya paket olarak içerisinde bulunan maske sayısına göre belirlenmektedir. 50’lik kutuların fiyatı 50 TL, 10’luk paketlerin fiyatı ise 10 TL olarak belirlenmiştir.

Toptan yeni nesil maske fiyatları hakkında bizimle iletişime geçebilir, maskeler hakkınd detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.