Cerrahi maske 4 katlı bir yapıya sahip olan medikal yüz maskesi türüdür. Eski tip 2 katlı veya 3 katlı yüz maskelerine göre filtrasyon ve koruma seviyesi daha yüksektir. Bu maskeler en az % 98 ve üzeri koruyuculuğa sahiptir.

Cerrahi maske 4 katlı katmanlardan oluşmaktadır. Bu katmanların dış yüzeyi spunbond kumaştan oluşurken asıl filtrasyonu sağlayan iç kısım iki kat meltblown kumaş kullanılarak üretilir. Maske tasarımında bu kumaşların seçilmesinin sebebi meltblown ve spunbond kumaşlarının özel olarak üretilen filtreleme oranları yüksek kumaş türleri olmasıdır.

Cerrahi Maske 4 Katlı Meltblown Maske

Medikal maske olarak da bilinen cerrahi maskeler, günümüzde Covid – 19 pandemisiyle birlikte yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. Corona virüs salgınının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte sosyal hayatın tüm alanlarında maske kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Virüse karşı toplum olarak alınabilen en önemli önlemlerden olan maske kullanımı, virüsün başkalarına bulaşmasını engellemektedir. Bu yüzden uzmanlar kalabalık ortamlarda maske kullanılmasını önermektedir. Fakat bu süreçte maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kadar kaliteli ve sertifikalı maske kullanmak da önemlidir.

Covid – 19 pandemisiyle birlikte piyasaya farklı tür ve özelliklerde cerrahi maskeler, yüz maskeleri veya N95 gibi solunum maskeleri sürülmeye başlanmıştır. Bu maskelerin bir kısmı herhangi bir onay ve izin almadan üretilen, hiçbir koruyuculuğu bulunmayan maskelerdir. Bu yüzden maske temin ederken maske üreticisine mutlaka bakılmalı, Sağlık Bakanlığı’ndan onay almış markalar tercih edilmelidir.

4 katlı medikal maskeler yeni nesil maske grubunda olup 4 farklı kumaş katmanından oluşan maskelerdir. Bu maskeler eski tip cerrahi maskelere göre daha fazla filtrasyon katmanına sahip olup daha etkili bir koruma sağlamaktadır.

Yeni Nesil 4 Katlı Meltblown Maske

Cerrahi maskeler tıbbi araç gerek sınıfına giren ve üretimi özel izinlere tabi olan maskelerdir. Bu maskelerin üretim standardı belli otoriteler tarafından belirlenmiş olup bu standartlar dahilinde imal edilmelidir.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) onayı alıp medikal maske üretimi gerçekleştirebilmek için o üreticinin belli standartlara sahip olması ve imal ettiği ürünlerin yine bu testlerden geçmesi gerekmektedir. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standartlara uygun üretilen cerrahi maskelerde bulunması gereken özellikler:

 • Medikal maske en az üç kattan oluşmalı
 • Maskedeki bakteri filtrasyonu azami yüzde 98, partikül filtrasyonu yüzde 95 Sıvı geçirmezliği için sıvı bariyeri oluşturmalı
 • İçerisinde herhangi bir alerjik madde bulunmamalı
 • Rahat nefes alıp vermeye elverişli olmalı
 • Kullanıcının çenesinin altı kısmından burnun üstüne kadar kolan bölgeyi kapatmalı
 • Yüze tam oturmalı

4 Katmanlı Maske Özellikleri

4 farklı katmandan oluşan cerrahi maskeler eski tip medikal maskelere oranla daha yüksek koruma sağlamaktadır. 4 katlı maskelerin en önemli özelliği filtreleme için özel olarak üretilen kumaşlardan elde edilmesidir. Bu kumaşlardan olan meltblown kumaş, özel yöntemlerle elde edilen sentetik bir kumaştır. Yoğun olarak filtrasyon gerektiren malzemeler için üretilir. Virüs ve bakterilerin geçişinin önleyen bu kumaştan elde edilen 4 katlı maskeler, belli özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler şu şekildedir;

 • Filtreleme özelliği yüksek 4 farklı katmandan oluşur
 • Bu katmanlarda kullanılan kumaşlar 2 kat meltblown kumaş ve 2 kat spunbond kumaştır
 • Kulak arkasını kavrayan kısım yumuşak kumaştan imal edilir
 • Yüze tam oturabilmesi için burun kısmında ayarlanabilir tel bulunur
 • Rahat nefes alıp vermeye elverişli bir yapıya sahiptir
 • En az % 98 ve üzerinde filtrasyon yapabilme özelliğine sahiptir

Mag Çanta 4 Katlı Maskeleri

Mag Çanta medikal tekstil ürünlerinin üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarına sahip olup TS EN 14683 standardına ve CE belgesine sahiptir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış ve gerekli tüm sertifikasyonları yetiren getirmiştir.

Otomasyon sistemiyle el değmeden ürettiğimiz cerrahi maskelerin özellikleri:

 • Maskenin tamamı 4 katlı özel kumaşlar kullanılarak üretilmektedir
 • Ekoteks sertifikalıdır ve en az %98 oranında bakteri filtrasyonu gerçekleştirmektedir.
 • Burun kısmında, yüze düzgünce oturabilmesini sağlayan yumuşak teli mevcuttur.
 • Kulak arkasını kavrayan kısım yumuşak kumaştan üretilmiştir
 • Kumaş ağırlığı 100 gr’dır. 50 gr meltblown kumaş 50 gr spunbond kumaştan imal edilir

Piyasadaki en kaliteli ve güvenilir maskeleri olan Mag Çanta maskelerinin fiyat ve sipariş bilgisi için Mag Çanta ile iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.