Koton çanta dünyada en yaygın üretilen doğal bir elyaf türü olan pamuktan yapılmış popüler çanta tiplerinden biridir. Pamuk dışındaki doğal lifler arasında ipekböceği kozasından yapılan ipek, koyun kürkünden yapılan yün ve keten içerikli bitkilerin gövdelerindeki liflerden yapılan keten gösterilebilir.

Pamuk, yapısı göz önüne alındığında mükemmel bir çanta malzemesidir. Pamuk içerikli koton çantalarımızın tamamı doğal olarak yetiştirilmiş pamuk elyaflarından üretilmiştir. Mag Çanta çeşitli ebat ve renklerde üstün kaliteli promosyon çanta üretimi yaparken koleksiyonunda koton çanta modellerini de barındırmaktadır.

Koton Çanta ve Geri Dönüştürülebilirlik

Koton çanta ile birlikte piyasada çok çeşitli yeniden kullanılabilir çanta seçenekleri bulunmaktadır. Yeniden kullanılabilir malzemelerle yapılan çantalar daha uzun ömürlü, daha dayanıklı torbalardır. Çanta ve torbalarda, daha fazla dayanıklılık ya da bazen daha çekici bir görünüm elde etmek için üretim aşamalarında birden fazla malzeme kullanılabilir.

Her torba çevresel bir etkiye sahiptir. Tüketiciler, doğa dostu olduklarını düşünerek yeniden kullanılabilir poşetleri tercih ederler. Ancak çevreye faydalı olmalarının yolu gerçekten de tekrar tekrar kullanılabiliyor olmalarıdır. Malzemelerinin geri dönüştürülebilir olması, onların tekrar kullanılması için yeterli değildir. Çünkü poşetlerin, torbaların, çantaların kullanım sürecindeki özneler olan tüketicilere büyük görev düşmektedir.

Koton Çantaların Özellikleri

Koton çanta geri dönüştürülebilirdir ve tekrar tekrar kullanılabilir. Bunların dışında birçok avantajı olduğu gibi dezavantajlarından da bahsetmek mümkündür.

  • Yeniden kullanılabilirler. Marketler tarafından alışveriş esnasında verilen geleneksel alışveriş torbaları (yüksek yoğunluklu polietilen) bile yeniden kullanım potansiyeline sahiptir. Ancak burada koton malzemenin polietilene olan üstünlüğü göze çarpmaktadır.
  • Pamuk yenilenebilir bir malzeme iken; pamuk üretimi, toplanması ve işlenmesi için gerekli olan su, böcek ilacı, enerji ve gübrelerin yoğun kullanımı nedeniyle çevre açısından çok enerji harcar ve daha zordur. Yani koton çanta kullanımı sırasında geri dönüştürülebilirdir ancak üretimi sırasında çevre açısından oldukça tüketme odaklı bir süreç izlenir.
  • Koton çantaların malzeme yapısında doğal lifler bulunur.
  • Geleneksel kotondan, organik kotondan veya geri dönüştürülmüş kotondan üretilebilirler.
  • Organik pamuk, olumsuz çevresel etkileri (zararlı böcekler gibi) azaltmaya yardımcı bir kimyasal olan pestisit kullanılmadan üretilir.
  • Geri dönüştürülmüş pamuk yapısında, işlenmeye hazır kullanılmış organik ve geleneksel pamuk “hurdaları” bulunur.
  • Oldukça güçlü bir yapıdadır.
  • Çanta yüzeyi yumuşaktır. Bu yüzden günlük kullanıma gayet elverişlidir.
  • Makinede yıkanabilirdir.

Ham Bez Çanta

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.