Laminasyon nedir? Laminasyon, bir malzemenin farklı malzemeler kullanılarak çoklu katmanlar haline getirilmesi tekniğidir. Bu işlem sayesinde, laminasyonun uygulandığı malzeme daha iyi mukavemet, stabilite ve görünüme kavuşur. Bu işlem sırasında kullanılan laminat isimli malzeme ısı, basınç ve ya yapıştırma yöntemleriyle monte edilir.

Laminasyonlu çanta ürünlerimizle ilgili “Laminasyon nedir?” sorusunu sıklıkla duymaktayız. Bu malzeme, diğer pek çok sektörde de kullanılmasına rağmen tam olarak işlevine dair net fikirler olmadığını gözlemledik. Bu yazımızda laminasyon kumaş nedir, laminasyonlu ürünlerin avantajları nelerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Laminasyon Nedir? Laminasyon Kumaş Nasıl Elde Edilir?

Laminasyon nedir sorusunu cevaplamak oldukça uzun olabilir. Zira otomotivden inşaat sektörüne kadar çok geniş alanda kullanılan bir tekniktir. Biz, kendi uzmanlık alanımız olan tekstil ve çanta imalatı açısından konuyu ele alacağız.

Lamine kumaş yumuşak ve hafif olmasına rağmen sağlam ve su geçirmez bir kumaştır. Bu kumaşın imal edilmesi, yüksek kaliteli organik bez kumaşa, poliüretan laminat malzemenin kaynaştırılmasıyla gerçekleştirilir. Genelde kumaşların tek bir yüzüne yapılır. Bu yüzden laminasyon işleminin gerçekleştirildiği taraf sert iken diğer taraf normal kumaş kıvamındadır. Bu sert kısım, çantanın dış yüzeyine gelecek şekilde dikilir.

Lamine Kumaşın Özellikleri

Bu teknikle üretilen kumaşların özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • PVC içermezler
  • İnsan sağlığına zararlı sentetik BPA içermezler
  • Kurşun ve plastikleştirici etkisi olan ftalat içermezler
  • Pek çok kez yıkanabilir ve tekrar kullanılabilirler
  • Organik malzemeden imal edildikleri için doğada kısa sürede kaybolabilirler

Lamine kumaştan imal edilen laminasyonlu bez çanta da bu özelliklere sahip, tamamen organik bir üründür. Sağlam olması sebebiyle uzun yıllar kullanılabilir ve plastik poşetlerin yerine geçebilecek sağlıklı bir alternatiftir.

Ham Bez Çanta Fiyatları

Laminasyonlu Bez Çanta

Lamine çantaların çoğunda iki madde kullanılır. Bunlar woven ve nonwoven maddeleridir.

  • PP Woven: Bu malzeme ile yapılan çantaların yük taşıma kapasitesi çok fazladır. Bu sebeple, kum torbaları, brandalar gibi daha çok endüstriyel amaçlarla kullanılırlar.
  • Nonwoven: Laminasyon işlemi nonwoven kumaşa pürüzsüz ve kaliteli bir görüntü kazandırır. Ayrıca delinmeye ve yırtılmaya dayanıklı bir özellik de katar. Laminasyon işlemi gören nonwoven kumaş ekstra dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Laminasyonlu nonwoven çanta hem sağlam hem de şık görüntüsü sayesinde premium bir promosyon ürün olarak sıklıkla kullanılır.
Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.