N95 maske özellikleri Avrupa Birliği standardizasyonunda FFP2 veya FFP3 olarak belirlenen ve hayatımıza Corona virüs pandemisiyle birlikte giren solunum maskesi olarak sınıflandırılan koruyucu maskelerin sunduğu koruyucu özelliklerdir.

N95 maske özellikleri genellikle maskenin farklı yollarla bulaşabilen virüs ve bakterileri filtreleyebilme oranları üzerinden değerlendirilir. Medikal maske olarak bilinen cerrahi maskelere oranla koruyucu özelliği daha fazla olan N95 maskelerinin özellikleri hakkında detaylı bilgi verdiğimiz yazımızda, diğer solunum maskelerinin de özelliklerine değineceğiz.

N95 Maske Özellikleri Nelerdir?

N95 maskeleri ile FFP maskeleri temelinde aynı koruyucu unsurları standardize eden sadece farklı otoriteler tarafından sınıflandırılan maskelerdir. N95 ABD Güvenlik ve Sağlık Ulusal Enstitüsü (NIOSH)’un hava filtreleme cihazları sınıflandırmasında kullanılırken FFP2 ise; Avrupa Birliği tarafından Filtering Face Piece grubuna giren, KN95 ise aynı özelliklerdeki maskelerin Çin standardizasyonudur.

Tüm bu maskeler solunum cihazı sınıflandırmasında solunum maskesi kategorisinde değerlendirilen maskelerdir. N95 maskelerinin temel özellikleri ise şu şekildedir;

 • Filtreleme özelliği yüksek özel kumaşlar kullanılarak üretilir
 • N95 maske kullanıcıyı, insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek aerosollerden, gazlardan veya buharlardan korur
 • 0,3 mikron partikül boyutuna kadar olan partikülleri filtreler
 • Solunum damlacığı boyutundaki partiküllere karşı % 95 oranında filtreleme ve koruma sağlar
 • Yüze sıkı bir şekilde oturur
 • Burun bölgesindeki ince metal sayesinde sızdırmazlık sağlar
 • Rahat nefes alıp vermeye imkânı sunar

N95 Maske Standartları Nelerdir?

N95 ve bu sınıfa giren diğer solunum maskelerinin üretimi belli standartlara bağlı üretilmesi gereken maskelerdir. Bu standartlar temelde iki gruba ayrılır. Bunlar; yapısal (koruyucu) standartlar ve tasarımsal standartlardır.

 • Yapısal standartlar: N95 maskelerinin hangi kumaşlar ve malzemeler kullanılarak üretilmesi gerektiğini, minimum hangi oranda hangi büyüklükteki partikülleri filtrelemesi gerektiğinin belirtildiği standartlardır. Bu standartlardan en önemlisi maskenin 0,3 mikron ve daha büyük partikülleri filtreleyebilme kapasitesine sahip olmasıdır.
 • Tasarımsal standartlar: N95 maskelerinin tasarımı valfli veya valfsiz olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Valfli N95 maskeleri, biraz daha ağır olsa da dışarıya daha rahat nefes verilmesine imkân tanıdığı için konforludur. Valfsiz N95 maskelerin ise filtrasyon sistemi kumaşta bulunur bu yüzden daha hafiftir. Valf haricinde N95 maskeleri ayrıca, maskenin yüze tam oturmasının sağlanması için burun bölgesinde ince bir telin olması ve kulağı kavrayan lastiğin sıkı ve gergin olması gerekir.

N95 Maskesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

N95 maskelerinin standardında olan %95 oranında sıvı partikülü koruması sağlaması için maskenin doğru bir şekilde kullanılması gerekir. N95 maske kullanım esnasında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ve dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Kullanım sırasında maskenin dış yüzeyine dokunulmamalıdır
 • Yanlışlıkla dokunulması halinde eller sabunla yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanmalıdır
 • Maske, kullanım sırasında kirlenir, nemlenir veya yırtılırsa mutlaka değiştirilmelidir
 • Maskenin her kullanım öncesi ve sonrası eller dezenfekte edilmelidir
 • Solunum maskeleri kesinlikle ortak kullanılmamalıdır

Cerrahi Maske Mi Solunum Maskesi Mi Daha İyi Korur?

Covid – 19 pandemisinin çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılması sonucu insanların en çok merak ettiği sorulardan birisi de hangi maskenin daha iyi koruduğudur. Bu bağlamda piyasada en çok kullanılan iki maske çeşidi genellikle karşılaştırılır. Bunlar; N95 solunum maskesi ve cerrahi maskelerdir.

Medikal maske olarak da bilinen cerrahi maskeler genellikle tıbbi alanlarda kullanılır ve takan kişinin başkalarına herhangi bir virüs veya bakteri bulaştırmaması amacıyla tasarlanmıştır. Bu maskelerin koruyuculuk ve partikül engelleme oranı solunum maskelerine oranda daha düşüktür ve takan kişiyi etkin bir şekilde koruyamaz. N95 solunum maskesi ise, yapılan araştırmalar sonucunda hava veya sıvı partikülü yoluyla 0,3 mikron boyutundaki virüs ve bakterileri %95 oranında engelleme özelliğine sahiptir. Bu yüzden N95 veya FFP2 olarak bilinen solunum maskelerinin cerrahi maskelere oranla daha iyi bir koruma sağladığını söyleyebiliriz.

N95 (FFP) Maskelerin Kullanım Süresi

N95 maskelerinin tek kullanımlık olmadığı, uzun süreler kullanılabildiği gibi yanlış bir algı bulunmaktadır fakat N95 maskeleri de diğer cerrahi maskeler gibi tek kullanımlık olacak şekilde tasarlanır. Çünkü bu maskelerin filtrasyon özelliğini sağlayan kısmı özel bir kâğıt kullanılarak üretildiği için bu kısım nemlenme, terleme veya uzun süreler kullanıldığında fiziksel olarak hasar görebilir ve filtrasyon oranı düşebilir. Bu yüzden uzmanlar N95 maskelerin tek kullanımlık olacak şekilde takılmasını önermektedir.

N95 Maske Fiyat

N95 maske üretebilmek için hem ISO 13485 ve QCS International sertifikalarının sağlanmış olması hem de TS EN 14683 standardına uygun, CE belgesinin de alınmış olması gerekir.

Bizim Mag Çanta olarak imal ettiğimiz N95 maskeleri ulusal ve uluslararası üretim standartlarına uygun olarak üretilen kaliteli ve sertifikalı maskelerdir. Bu maskeleri toptan veya perakende olarak temin edebilirsiniz. N5 maske fiyatları ve maskeler hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.