Neden bez çanta? Sorusu muhtemelen bezden yapılan çantaların kısa sürede oldukça popüler olmasıyla birlikte herkesin sorduğu ve cevabını merak ettiği bir soru.

Peki neden bez çanta? Çünkü, bez çantalar tamamen doğal ürünler kullanılarak imal edilen hem üretim aşamasında hem geri dönüşümünde doğayı ve çevreyi kirletmeyen çanta modelleridir.

Bez Çanta Nedir? Neden Bez Çanta?

Bez çanta, üretiminde hambez veya koton olarak da tabir edilen pamuk veya benzeri bitkilerden elde edilen ipliklerle, yine doğal boyalar kullanılarak, çevreye zarar vermeyecek üretim teknolojileriyle imal edilen çantalardır. Bez çantaların kullanımı hem insan sağlığı hem de doğanın kirlenmemesi açısında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bunun başlıca sebepleri:

  • Bez çantalar tek seferlik değil, uzun ömürlüdür. Bir bez çantayı yıllarca kullanabilirsiniz
  • Bez çantalar doğada çözünebilir %100 pamuk malzemeden veya geri dönüşümlü malzemeden üretilir
  • Bez torbaların baskılarında geleneksel kök boyalar, su bazlı boyalar, sağlığa zararlı olmadığı belirlenmiş tekstil boyaları kullanılır
  • Bez çantalar hijyeniktir. Makinede veya elde kolayca yıkanabilir
  • Bez torbalar üzerine baskı yapılmasına imkân tanır. Böylece iyi birer reklam ve promosyon ürünü olarak kullanılabilir.
  • Çevreye ve ekolojik dengeye çok zararı bulunan plastik poşetlere en iyi ve güvenli alternatiftir
  • Estetik bir görünüme sahiptir. Bez çantalar oldukça tarz ve şık birer aksesuar olarak da kullanılabilir

Bez Çanta Kullanım Alanları

Bez çantalar en temelde kullanım alanlarına göre iki gruba ayrılırlar. Bunlardan ilki, marketlerde kullanılan plastik poşetlerin yerine geçen ve bez torba adıyla da bilinen çantalardır. Sadece bir yılda bir insanın bile tükettiği plastik poşet oranına bakıldığında ve plastik poşetlerin doğada çözünmesi için yüzlerce yılın geçmesi gerektiği düşünüldüğünde bile bez torbaların ne kadar önemli olduğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Bez çantaların bir değer kullanım alanı ise genellikle kadınlar tarafından kullanılan günlük çantaların yerine kullanılmasıdır. Kumaş çantaların son yıllarda daha fazla tercih edilmeye başlanmasıyla çok şık ve tarz bez çanta modelleri üretilmeye başlanmıştır. Özellikle üzerine baskı yapılmaya geniş ve güzel bir alan olması sebebiyle farklı tarzlarda desenler veya şekiller yapılmasına müsait olması, çantaların daha çok kişiselleştirilmesine ve bu sayede daha çok tercih edilmesine olanak sağlamıştır.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.