Standartlara Uygun Maske

Standartlara uygun maske özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte daha çok gündeme gelmiş ve tartışılmaya başlanmıştır. Daha önce endüstriyel alanlarda ve sağlık sektöründe kullanılan ve belli standartlara uygun olarak üretilen makelerin haricinde pandemi dolayısıyla farklı maske türleri de üretilmeye başlandı.

Standartlara uygun maske haricindeki maskelerin kullanılmaması özellikle hem uzmanlar hem de devlet yetkilileri tarafından sık dile getirilen bir konudur. Cerrahi maskeler daha önce de birçok alanda kullanıldığı için sahip olması gereken teknik ve yapısal özellikler Türk Standadları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenmişti. Fakat Covid-19 pandemisi sonrası günlük kullanım için bez maskeler gibi farklı türde maskeler üretilmeye başlanınca bu tarz maskelere de belli standartlar getirildi.

Türk Standardları Enstitüsü’nün Belirlediği Standartlara Uygun Maske

Türkiye’de maske satışının yasallaşmasıyla birlikte birçok üreticinin maske üretmeye başlayonca Türk Standardları Enstitüsü (TSE) günlük kullanım için üretilen yıkanabilir bez maskeler için standartları belirledi. Böylece günlük bez maskelerin sahip olması gereken özellikler belirlenmiş oldu.

Üretim Standardı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) belirlediği standartların ilkinde maske kumaşının özelliklerini belirtti. Buna göre maske üretiminde kullanılacak maskelerin kumaşı, sentetik yada doğal liflerden elde edilip triko, dokuma, örme veya dokusuz olmalı. Maske kumaşının yine, insan sağlığına herhangi bir zararının olmaması, yüzde deformasyon ve alerjiye yol açmaması belirlenen standartlar arasında. Farklı parçalardan bir araya getirilen maskelerin bağlantı noktalarında yırtılma, kopma veya açılma bulunmamalıdır. Maskenin kullanım süresi boyunca bütünlüğünü koruması, insan sağlığına herhangi bir olumsuz etkisinin olmaması da istenen özellikler arasında.

Ayrıca kullanıcıların nefes alıp verebilmesinde bir engel olmaması, ağız ve burun bölgesini çene altına kadar kapatmasının yanında evde temizlik ve dezenfekte işlemlerinin yapılabilmesi belirlenen standartlar arasında yer aldı.

Tasarım Standardı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) maskelerin tasarımının nasıl olması gerektiğiyle de ilgili standartları belirledi. Bu standartlara göre üretilecek maskenin çeneden burnun üstüne kadar olan bölgeyi kapatması ve kullanıcının yüzüne tam oturması, bunun içinde burun teli gibi aparatların kullanılması gerektiği belirlenen özellikler arasında.

Temizlik ve Bakım Standardı

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) maskelerin temizlik, bakım ve kurutulmalarıyla ilgili de standartları belirledi. Belirlenen standartlara göre üretilecek maskeler en az 5 yıkamadan sonra şeklini ve formunu kaybetmeyecek şekilde üretilmeli.

Standartlara uygun maske siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mag Çanta olarak toptan ve perakende satışımız mevcuttur.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.