Bez çanta baskı yapımı konusunda cevabı aranan tüm soruları cevaplamadan önce, kumaşın nasıl bir işlemden geçtiğinin ve hangi tür dokumayla oluşturulduğunun önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Bez çanta baskı teknikleri gün geçtikçe daha çok gelişerek ilerlemeye devam ediyor. Çanta kumaşının 42 tel veya 46 tel olması ve gramajı, çantanın sıklığını ve sertliğini etkilediği için, baskı teknolojilerinin de farklılaşması gerekmektedir.

Genelde, tekstil ürünlerine uygulanan boya, su bazlı boyadır. Doğal ve çevre dostu bir boya türü olması daha çok tercih edilmesini sağlarken, kumaşa daha net ve pürüzsüz bir baskının gerçekleştirilmesine de olanak sağladığı için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ham Bez Çanta

 

Bez Çanta Baskı Nasıl Olmalıdır?

Baskı teknolojileri, 15. Yüzyılda matbaanın keşfiyle birlikte gündeme gelmiştir. Matbaanın icadıyla birlikte bilimsel, toplumsal ve siyasal pek çok değişim gerçekleşmiştir. Matbaayla birlikte, yeni ve daha ekonomik baskı sistemleri geliştirilmeye başlanmıştır. Ofset baskı sisteminin ortaya çıkması, daha kısa zamanda ve daha az maliyetle, çok daha fazla sayıda materyale baskı yapılabilme şansı doğmuştur. Günümüzde de en sık kullanılan baskı teknolojisi ofset baskı teknolojisidir.

Şimdiye kadar, tekstil ürünlerinde en çok kullanılan baskı sistemi serigrafi olmakla birlikte, dijital baskı teknolojisinin keşfi bu durumu değiştirmeye başlamıştır. Dijital baskı makineleri, diğer baskı sistemlerinin yapabildiği hemen her baskıyı yapabilmesi sebebiyle, en çok rağbet gören sistem olmuştur. Dijital baskı çanta yapımında da en çok tercih edilen yöntemdir.

Bez Çanta

Dijital Baskı Çanta Yapımı

Ham bez çanta için kullanılacak sistem de dijital baskıdır. Baskı esnasında renk kaybını minimuma düşüren, boya maliyetini azaltan ve serigrafi gibi eski yöntemlerle yapılacak işin kat kat fazlasını çok daha kısa sürede yapabilen dijital baskı, doğrudan kumaş üzerine boya püskürtülerek yapılabildiği gibi transfer kağıdı aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bez çanta üzerine baskı yapılırken kumaşın kalınlığına bağlı olarak transfer ya da doğrudan basım teknolojileri arasında bir seçim yapmak gerekmektedir.

Baskı Fiyatları Neye Göre Değişir?

Gramajı düşük bez çanta baskı doğrudan boya püskürtme tekniği kullanılarak yapılabilir. Bu baskıda kumaşa basılacak görsel, makineyi kullanabilmek için yüklenen bir programa yüklenir. Programda, zemindeki kumaşın cinsi, rengi ve kalınlığı gibi parametreler girilir. Görselin boy ve en bilgileri de ayarlandıktan sonra program boya maliyetini hesaplar. Eğer baskı koyu renkli bir zemine uygulanacaksa bu boya maliyetine ek olarak, boyanın daha iyi tutması için kumaşa sürülen bazı kimyasalların maliyeti de eklenir.

Gramajı yüksek, kalın bez çanta baskı içinse doğrudan püskürtme yöntemi kullanılamayabilir. Kumaşın kalın olması makinenin mekanik aksamına ya da boya püskürtme uçlarına zarar verebileceği için, genelde tercih edilmez. Bu tip kumaşlar için transfer yöntemi kullanılır. Bu yöntemde görsel, printer aracılığıyla transfer kağıdına basılır ve sıcak presle kumaşa uygulanır.

Görüldüğü gibi, bez çanta baskı fiyatları kumaş ve tekniğe göre değişiklik göstermektedir.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.