Dünya Çevre Günü her yıl 5 Haziran’da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından çevre farkındalığını arttırmak için ilan edilen uluslararası bir gündür. İlk olarak 1974 yılında, Dünya genelinde gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanan gün, çevre kirliliği ve küresel ısınma gibi hayati konulara dikkat çekmektedir.

Dünya Çevre Günü her sene 145’ten fazla ülke temsilcisinin, büyük şirketlerin, sivil toplum kuruluşlarının, çevreci grupların ve ünlülerin de katılımıyla geniş yankı toplamaktadır. Her sene farklı bir temanın işlendiği günün bu seneki teması “Biyoçeşitliliği Kutlamak” olarak belirlenmiştir.

Dünya Çevre Günü Önemi

5 Haziran Dünya Çevre Günü, gün geçtikçe çevreye yönelik tehditlerin arttığı gezegenimizin geleceği için ne gibi önlemler alınması gerektiğine vurgu yapması bakımından öldükçe önemli. Dünya genelinde artan karbon salınımı ve buna bağlı olarak gerçekleşen küresel ısınma yüzünden olumsuz etkilere maruz kalan ekosistemlerin korunması için acil çözümler üretilmesi gerekmekte.

Su kaynaklarının giderek azalması, tarıma elverişli toprakların tükenmesi ve okyanuslarda artan kirlilik oranı hem insan hayatını hem de diğer canlıların varlığını tehlike altına atıyor. Dünya’nın bazı bölgelerinde kuraklık baş gösterirken bazı noktalarında normallerin üzerinde şiddet gösteren fırtınalar meydana geliyor. İnsan nüfusu hızla arttıkça bu olumsuz etkiler de artıyor. Dolayısıyla, her bireyin yaşadığı gezegeni korumak adına sorumluluk alması gerekiyor.

Çevreyi Korumak İçin Birkaç Öneri

Dünya Çevre Günü 46 yıldır daha yaşanabilir bir dünya için ülkeler ve büyük şirketler nezdinde yapılabilecekleri tartışmaya açıyor. Biz de, çevre duyarlılığına sahip ve doğa dostu ürünler üreten bir firma olarak, herkesin gündelik hayatında yapabileceği bazı değişikliklerden bahsetmek istiyoruz.

  • Herhangi bir belgenin çıktısını alacağınız zaman iki kere düşünün. Dünya genelinde meydana gelen ormansızlaşma, iklim dengelerini bozan etmenlerden biri. Mümkün olduğunca online seçenekleri tercih edin.
  • Alışverişlerinizde her seferinde naylon poşet satın alarak plastik tüketimini arttırmak yerine, bez market torbası kullanmaya özen gösterin.
  • Kullanılmış kağıtları, günü geçmiş gazeteleri vb. kağıt atıkları çöpe atmak yerine geri dönüşüme gönderin.
  • Yaşadığınız bölgedeki çevreci gruplarla temasa geçerek gündelik hayatınızı nasıl doğa dostu bir şekle sokabileceğinizi öğrenin.
  • Size en yakın uygun araziye bir fidan dikin ve çevrenizdekileri de bunun için teşvik edin.

Dünya Çevre Günü 2020 Teması

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması “Biyoçeşitliliği Kutlamak” demiştik. Almanya – Kolombiya ortaklığıyla gerçekleştirilecek olan etkinliklerin amacı “1 milyon canlı türünün yok olmasıyla karşı karşıya olduğumuz bir zaman diliminde, çeşitliliğe odaklanarak farkındalık yaratmak” olarak açıklandı.

Corona pandemisi sebebiyle dijital olarak gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.