Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Geri dönüşüm, bazı insanlar için çevreye yönelik tahribatı önlemek adına büyük etkiler yaratabilen, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlayan bir işlem. Günümüzde geri dönüşümün desteklenmesinin ve ısrarlar teşvik edilmesinin çok önemli sebepleri var.

Geri dönüşüm projeleri ve uygulamaları, günümüzde bir tercihten ziyade zorunluluk halini almıştır. Hem hane ekonomisi açısından hem de gezegenin kaynaklarını daha verimli kullanmak açısından geri dönüşümün önemini anlamak zorundayız. Bu, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Dünya bırakmak için yerine getirmemiz gereken bir koşul.

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm, yararlı malzemelerin israfını önlemek, yeni hammadde ve enerji tüketimini azaltmak, hava kirliliği ve su kirliliğini önlemek adına atık malzemeleri yeniden kullanılabilir nesnelere dönüştürme süreci olarak tanımlanabilir.

Geri dönüşümü, üç aşamalı kaynak kullanımı ilkelerinin sonuncusu olarak ele almak gerekir.

 • Tüketimi azaltmak
 • Yeniden kullanılabilir ürünleri tercih etmek
 • Geri dönüşümü desteklemek

Şeklinde özetlenebilecek bu üç ilke benimsenmelidir. Tek başına geri dönüşüm, doğaya yönelik tahribatın önünü kesmek için yeterli olmayacaktır.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşümü etkili bir şekilde işletebilmek için hangi malzemelerin geri dönüşüme uygun olduğunu bilmek gerekir. Sokaklarda ve caddelerde bulunan geri dönüşüm kutularından hangilerine hangi atıkları atabileceğinizi öğrenmelisiniz.

 • Kağıt ve karton: Karton, gazete, dergi gibi malzemeler yiyeceklerle ya da sıvı atıklarla kirletilmediği sürece geri dönüştürülmeye uygundur.
 • Metal kutular: Yiyecek ve içecek kutuları geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Fakat onları geri dönüşüm kutularına atmadan önce plastik etiketlerini temizlediğinizden emin olun.
 • Plastik: Su ve süt şişeleri, deterjan kapları gibi sert plastik kaplar geri dönüşüm kutularına atılarak geri dönüştürülebilir. Plastik poşet ya da strafor gibi malzemelerse geri dönüştürme kutuları için uygun değildir. Bu malzemeler farklı işlemlerden geçerek geri dönüştürülebilirler. Hangi plastik malzemenin geri dönüştürülebilir olduğunu anlamak için basit bir ipucu: Parmağınızı plastikten içeri kolayca geçirebiliyorsanız, geri dönüşüme uygun değildir.

Plastik poşetlerle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de geri dönüştürülebilir malzemelerin paketlenmesiyle ilgilidir. Malzemelerin plastik poşetlere konmaması gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi plastik poşetlerin geri dönüşüm süreci diğer plastik maddelere göre farklıdır. Dünya genelinde kullanımı yasaklanan ya da ücrete tabi olmaya başlayan plastik poşetler yerine bez çanta tercih edebilirsiniz. Bez çanta, yeniden kullanılabilir olması bakımından doğru kaynak kullanımı için gereklidir.

Plastik Poşet Mi Bez Çanta Mı?

Geri Dönüşümün Önemi ve Faydaları

Geri dönüşümün faydaları çok fazladır ve insanları geri dönüşümü gündelik bir alışkanlık haline getirirse bu faydalar daha da artmaktadır. Geri dönüşüme dayalı projelerin ve programların faydalarını “çevresel” ve “ekonomik” olarak iki başlıkta ele alabiliriz.

Geri Dönüşümün Çevresel Faydaları

 • Geri dönüşümün en önemli faydası, milyonlarca ton malzemenin çöp olmak yerine yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlaması ve atık miktarını azaltmasıdır.
 • Çevre kirliliği çeşitleri (hava, su ve toprak kirliliği) konusunda büyük bir etki yaratır.
 • Yeniden kullanmayı teşvik ederek hem yeni malzemelerin üretilmesini engeller hem de sera gazı salınımını azaltmaya yardımcı olur.
 • Enerji tasarrufu sağlar.
 • Dünya’nın doğal kaynaklarını korumaya yardımcı olur.

Geri Dönüşümün Ekonomik Faydaları

 • Doğru programlanmış dönüşüm projeleri hükümetlere, vergi mükelleflerine ve işletme sahiplerine atık programlarına oranla çok daha az paraya mal olur.
 • Geri dönüşüme yönelik programlar sayesinde yeni istihdam alanları yaratılabilir.

Plastik Kullanımını Azaltmak İçin 15 Öneri

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.