Maske fiyatları COVID-19 pandemisiyle birlikte sıkça tartışıldı ve pek çok fikir ortaya atıldı. Son aşamada, bu koruyucu yüz maskelerinin, tanesi en fazla 1TL’den olmak üzere satışa sunulmasına karar verildi.

Maske fiyatları ile ilgili alınan bu karar standart, tek kullanımlık cerrahi maske için geçerli. Dileyen satıcılar ya da üreticiler daha düşük fiyattan da satabilecekler. Virüs koruyucu özelliği olan cerrahi maskeler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da öneriliyor. Üç katlı ve tela malzemeden yapılmış olan yüz maskeleri, salgının yayılım hızını azaltmak için en önemli araçlardan biri.

Cerrahi Maske Fiyatları

Cerrahi maske fiyatları konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin almış olduğu bir karar var ve satışlar bu maksimum fiyata göre gerçekleştiriliyor. Fakat farklı tipte maskeler de mevcut. Yapılan araştırmalar cerrahi maske dışındaki maskelerin (örneğin kumaş maske) de belli bir oranda virüs koruyucu olduğunu gösteriyor. Fakat kumaş maskeler yıkanıp tekrar kullanıldıkları için hala risk unsuru barındırıyor. Bu yüzden üç katlı cerrahi maske en güvenilir ve pratik çözüm olarak görünüyor.

Piyasada bulunan maske çeşitleri ve fiyatları, maskelerin özelliklerine göre değişiyor. Bu maskeler;

  • Tek kullanımlık cerrahi maske
  • N95 maske
  • Kumaş maske

Olarak kategorize edilebilir.

Uluslararası kuruluşlar ve örgütler, N95 maskelerin zor koşullar altında çalışan sağlık çalışanları için ayrılması, vatandaşların bu maskeleri alarak sağlık çalışanlarının maske sıkıntısı yaşamasına neden olmaması gerektiğini özellikle vurguluyor.

Virüs Koruyucu Maske

Üç katlı telli cerrahi maske kullanıcının burnunu ve ağzını tamamen kapatarak damlacık yoluyla bulaşma ihtimali olan virüs, mikrop ve bakteri gibi faktörlerden koruma sağlamaktadır. Havada bulunan büyük partikülleri filtreleyerek solunum yoluyla vücuda alınmasını engellemektedir. Telli cerrahi maske sadece bir kez kullanılmalı, kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki cerrahi maskeler N95 maskeler kadar küçük partikülleri filtre edememektedir. Dolayısıyla maske kullanıldığında bile sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

Üç Katlı Cerrahi Maske Fiyatları

Telli cerrahi maske burun kısmına tam olarak oturduğu için gündelik işler sırasında kişinin rahatsız olmasını engeller. Ayrıca, örgüsüz tela kumaştan yapıldığı için de rahata nefes alabilmeyi sağlar. Sık sık el yıkama ve sosyal mesafe kurallarına riayet edildiğinde risk faktörünü oldukça düşük bir seviyeye çeker.

Bazı virüs taşıyıcıların koronavirüs semptomları göstermiyor olması hesaba katıldığında herkesin maske kullanmasının genel toplum sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.