Maske Korona Virüsten Ne Kadar Korur?

Maske korona virüsten ne kadar korur? Sorusu Korona virüsün hayatımıza girmesiyle bu virüse karşı alabildiğimiz en önemli önlem olan maske kullanımının önerilmesiyle daha da ciddiye alınmaya başlandı.

Peki, maske korona virüsten ne kadar korur? Maske kullanımı hakkında uzmanların birleştiği ortak nokta, maskenin tek başına bulaşmayı %100 engellemediği fakat yine de kişisel olarak alınabilecek en iyi önlemin olduğu yönünde.

Cerrahi Maske Korona Virüsten Ne Kadar Korur?

Cerrahi maskeler şimdiye kadar sadece belli tıbbi alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan medikal maskelerdi. Bu maskelerin amacı, tedavi veya ameliyat gibi hasta ve sağlık çalışanlarının temas ettiği durumlarda sıvı parçacıkların insanlar arasında geçişini engellemekti. Fakat Covid – 19 pandemisiyle birlikte tüm sosyal alanlarda ve açık alanlarda maske kullanımının zorunlu olması ve virüsün her tarafa yayılmasıyla birlikte, en çok kullanılan maske türü olan cerrahi maskelerin koruyuculuğu ve maske takmanın virüsten ne kadar koruduğu merak edilir hale geldi.

Cerrahi Maske Kullanımında Uzman Görüşleri

Pandemi süresince bilim insanları ve konunun uzmanları tarafından maske kullanımı ve özellikle cerrahi maskeler hakkında birçok görüş belirtilip ve konu hakkında yorum yapıldı. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi uzmanlarından Dr. Mark Denison, virüslerin insandan insana bulaşmasında öksürme ve hapşırma gibi sıvı temasının olduğu durumlarda bulaşmanın etkili olduğunu söylüyor. Dr. Denison’a göre hapşırma ve öksürme yoluyla ortaya çıkan damlacıklar, ellere ve yüzeylere yayılır; oradan da o bölgelere temas edenlerin ellerine ve oradan da burunlarına, ağızlarına veya gözlerine dokunmasıyla virüs vücuda girmiş olur. Bu açıdan maskelerin sıvı damlacıkları yoluyla bulaşmasının önlenmesinde önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Maske kullanımının yanında hijyen, sosyal mesafe ve dezenfektan gibi önlemlerin de önemini vurgulayan uzmanlar, cerrahi maskelerin belli bir standartta olması gerektiği konusunda da birleşmektedir.

Sağlık Bakanlığı Standartlarına Uygun Maske

Mag Çanta medikal tekstil ürünlerinin üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarına sahip Sağlık Bakanlığı ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun maske üretimi gerçekleştirmektedir.

Üretmekte olduğumuz maskelerin temel özellikleri şunlardır:

  • Maskenin tamamı 3 katlı tela malzeme kullanılarak üretilmiştir.
  • Burun kısmında, yüze düzgünce oturabilmesini sağlayan teli mevcuttur.
  • Bantları her yüze uyum sağlayacak ve kulak acıtmayacak şekilde tasarlanmıştır.
  • Kumaş ağırlığı 75 gr’dır.
  • Ekoteks sertifikalıdır ve %98 oranında bakteri filtrasyonu gerçekleştirmektedir.
Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.