N95 FFP2 maske solunum maskesi grubuna giren ve takan kişiyi dışarıdan gelebilecek olası virüs ve bakterilere karşı koruyan maske türüdür. N95 ve FFP2 esasında aynı maske türünü ifade eden farklı isimlendirmelerdir. N95, ABD Güvenlik ve Sağlık Ulusal Enstitüsü (NIOSH)’un hava filtreleme cihazları sınıflandırmasında kullanılırken FFP2 ise; Avrupa Birliği tarafından Filtering Face Piece grubuna giren ve N95 ile aynı standartları işaret eden isimlendirmedir.

N95 FFP2 maske medikal alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan cerrahi maskelerden farklıdır. Tıbbi maske olarak da adlandırılan cerrahi maskeler, sağlık alanında hastayı sağlık personelinden gelebilecek olası virüs, bakteri veya bulaşlara karşı korurken N95 maskeleri hem hastadan geçebilecek tehditlere karşı korur hem de karşı taraftan gelebilecek tehditlere karşı kişiyi korur.

N95 FFP2 Maske Nedir?

Covid – 19 pandemisiyle birlikte ne yazık ki maskeler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu süreçte en iyi maske hangisi? Hangi maske daha iyi korur? Veya N95 mi cerrahi maske mi? Gibi sorular haklı olarak herkesin aklını kurcaladı. Farklı kaynaklardan gelen farklı bilgiler insanların kafasını daha da karıştırdı. N95 (FFP2) maskeleri ve cerrahi maskeler hakkında bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Cerrahi maske olarak tabir edilen medikal maskeler, takan kişinin başka insanlara herhangi bir virüs veya bakteri bulaştırmaması için tasarlanmışlardır. Cerrahi maskelerin koruyuculuk özelliği bulunsa da kişiyi tehditlere karşı tamamen korumaz. Fakat N95 maskeleri takan kişiyi en az %95 oranında koruyabilen, hava veya sıvı damlacığı yoluyla olası bulaşlardan kişiyi koruma özelliğine sahip maskelerdir.

N95 Maske Nasıl Korur?

N95 maskelerin diğer tek kullanımlık maskelerden farklı olarak takan kişiyi koruduğuna yukarıda değinmiştik. Peki N95 (FFP2) maskeleri takan kişiyi nasıl korur? N95 maskelerin farkı nedir? N95 maskeleri 0,3 mikron partikül boyutuna kadar olan partikülleri yüksek oranda filtreleme özelliği bulunan maskelerdir. Hava veya sıvı damlacığı yoluyla bulaşabilen mikroorganizmaları elektrostatik güç kullanarak vücuda girmesini engelleyen bu maskelerin üretiminde özel kumaşlar kullanılır.

Filtreleme özelliği yüksek farklı birçok kumaş türünün bir arada kullanılmasıyla elde edilen N95 maskeleri 0,3 mikron boyutuna kadar filtrasyon sağlayabilmektedir. Bu oran aynı zamanda Korona virüsün engellenebileceği bir orandır.

N95 FFP2 Maskelerin Özellikleri

N95 maskeleri, solunum cihazı sınıflandırmasında solunum maskesi grubuna giren maske çeşididir. Bu maskelerin cerrahi maske olarak onaylanmış maskelerden farkı sıvı direnci özelliği için de onaylanmış olmasıdır.

Bunun haricinde n95 maskelerin özellikleri şu şekildedir;

 • Solunum damlacığı boyutundaki partiküllere karşı % 95 oranında filtreleme ve koruma sağlar
 • N95 maskeleri takan kişiyi insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek aerosollerden, gazlardan veya buharlardan korur
 • 0,3 mikron partikül boyutuna kadar olan partikülleri filtreler
 • Filtreleme özelliği yüksek kumaşlar kullanılarak üretilir
 • Yüze sıkı bir şekilde oturur
 • Burun bölgesindeki ince metal sayesinde sızdırmazlık sağlar
 • Rahat nefes alıp vermeye imkânı sunar

N95 Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Maskelerin üretilirken belirtilen koruma oranında koruyuculuk sağlayabilmesi için bazı standartlar dahilinde kullanılması gerekir. Bunun için de N95 maske takarken yüksek koruma için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Bunların başlıcaları şu şekildedir;

 • Maskenin prosedürde belirtildiği gibi takılması
 • Maskenin takılma ve çıkartılmasından önce ellerin dezenfekte edilmesi veya yıkanması
 • Fiziki olarak hasar görmüş maskelerin kullanılmaması
 • Maske takıldığı için sosyal mesafenin veya temas etmeme kurallarının ihmal edilmemesi
 • Nefes almanın zorlaştığı maskelerin değiştirilmesi

N95 Maske Fiyatları

N95 maskelerin üretimi ciddi standart ve sertifikasyonlara bağlı süreçlerdir. N95 maske üretebilmek için hem ISO 13485 ve QCS International sertifikalarının sağlanmış olması hem de TS EN 14683 standardına uygun, CE belgesinin de alınmış olması gerekir. Biz Mag Çanta olarak, pandeminin başlamasıyla birlikte ülkede bir anda talebi artan cerrahi maskelerin ve N95 maskelerin üretimine en kısa sürede başlayarak ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu medikal ürünleri üretme sürecine girdik. Kısa sürede gerekli tüm standartları sağlayarak cerrahi maske ve N95 maske üreten firmamızdan çıkan tüm ürünler Türk Standardları Enstitüsü (TSE)’nün belirlemiş olduğu kriterlere uygundur.

N95 maske toptan ve perakende satışı gerçekleştiren Mag Çanta’nın ürettiği N95 maskelerin fiyatı için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. %100 güvenli ve sertifikalı maskeler hakkında detaylı bilgi için de bize ulaşabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.