N95 solunum maskesi olarak da bilinen FFP2 maske, Corona virüs pandemisiyle birlikte koruyucu özelliğiyle ön plana çıkmış bir maske çeşididir. N95 maskesini piyasadaki diğer cerrahi maskelerden ayıran en önemli özelliği, takan kişinin taşıdığı virüs veya bakterin başka insanlara bulaşmasına engel olduğu gibi ayrıca kişiyi havadaki virüs ve bakterilerden de koruyabilen bir yapıda tasarlanmasıdır.

N95 solunum maskesi ABD Güvenlik ve Sağlık Ulusal Enstitüsü (NIOSH)’un hava filtreleme cihazlarından N95 sınıfına giren, solunan havayı ve havada bulunan parçacıkları minimum %95 oranında fitreleme özelliği bulunan bir solunum maskesidir. N95 maskesi havadaki partiküllere karşı da koruma sağlar.

N95 Solunum Maskesi Nedir?

Cerrahi maskeler, solunum maskeleri, medikal maskeler gibi terimler Covid – 19 pandemisinin günlük hayatımıza girmesi ve hayatımızı her yönüyle etkilemesinden sonra oldu. Yaklaşık 1 yıldan uzun süredir tüm dünyaya yayılan Corona virüs sebebiyle koruyucu bir maske takılmadan sosyal alanlara çıkmak yasaklandı. Bu dönemde bir anda piyasada oluşan maske talebi kadar hangi maskenin ne kadar koruduğu da tartışılmaya başlandı.

Sağlık otoritelerinin belirlediği standartlara uygun maske modelleri genel hatlarıyla iki gruba ayrıldı. Bunlardan birincisi; daha önce de hastanelerde ve medikal alanlarda kullanılan ve takan kişinin başkalarına herhangi bir virüs veya bakteri bulaştırmasını engelleyen medikal maske olarak da bilinen cerrahi maskelerdir. İkincisi ise; hem kişinin taşıdığı bakteri ve virüslerin başkalarına bulaşmasını engelleyen hem de takan kişiyi dışardan gelebilecek olası tehlikelere karşı koruyan N95 maskeleridir. N95 maskeleri, partikül koruyuculuğu %95 olan solunum maskeleri sınıfına giren maske türlüdür.

N95 (FFP2) Maske Özellikleri

Amerikan standardına göre N95, Avrupa Birliği standardına göre FFP2 olarak tabir edilen maske, hava filtreleme özelliği bulunan gelişmiş maske modellerindendir. Havada bulunan ve sağlığa zararlı partikülleri büyük oranda filtreleyebilen N95 maskeleri, standart cerrahi maskelerden öte bir koruma sağlamaktadır.

Koruyucu özelliği yüksek N95 maskelerin özellikleri şu şekildedir;

 • N95 maske kullanıcıyı, insan sağlığı için tehlike oluşturabilecek aerosollerden, gazlardan veya buharlardan korur
 • 0,3 mikron partikül boyutuna kadar olan partikülleri filtreler
 • Solunum damlacığı boyutundaki partiküllere karşı % 95 oranında filtreleme ve koruma sağlar
 • Filtreleme özelliği yüksek kumaşlar kullanılarak üretilir
 • Yüze sıkı bir şekilde oturur
 • Burun bölgesindeki ince metal sayesinde sızdırmazlık sağlar
 • Rahat nefes alıp vermeye imkânı sunar

N95 Maske Nerelerde Kullanılır?

N95 maskeleri genel anlamda hava yoluyla insan sağlığına zarar verebilecek etkenlerin önlenmesi için tasarlanmış özel maskelerdir. Bu etkenler toz, kimyasal parçacıklar, zararlı protein molekülleri olabileceği gibi; hava yoluyla bulaşan virüs veya bakteri gibi mikroorganizmalar da olabilir. Havada bulunan bu tip tehlikelerin vücuda girmesini engellemek için de koruyucu özelliği bulunan maskelerin kullanılması gerekir. Cerrahi maske gibi yüz maskeleri hem yapısı hem de filtreleme özellikleri sebebiyle koruma sağlayamamaktadır. Fakat N95 maskeleri, vücudun solunum organlarından olan ağız ve burun kısmının tamamen kapanmasını sağlayarak maske içerisine alınan havanın dış etkenlerden arınmasını sağlar.

Bu yüzde N95 maskeleri sıklıkla;

 • Tıbbi alanlarda olası virüs ve bakteri solunumu riski olan alanlarda
 • Sağlık çalışanları tarafından
 • Kimyasal işlem yapan atölyelerde
 • Boyama işlemlerinde
 • Tekstil sektöründe
 • Kimya sektöründe

Kullanılmaktadır. Ayrıca, N95 maskeleri koruyucu özelliği sayesinde şu an tüm dünyada Corona virüse karşı da kullanılan en etkili maskelerdendir.

N95 (FFP2) Maske Nasıl Kullanılır?

Koruyucu bir sağlık ekipmanı olan maskelerin kullanımı kadar, onların doğru kullanımı da önemlidir. Koruyucu özelliğinin tam olarak gerçekleşebilmesi için maskelerin belirtilen standartlarda kullanılması gerekir. Aksi halde maskeler, işlevlerini tam olarak yerine getiremezler. Bu da daha tehlikeli olaylara sebep olabilir.

N95 olarak da bilinen FFP2 maskeleri şu şekilde takılmalıdır;

 • Öncelikle maskeyi dış yüzeyinden tutarak avucunuza alın
 • Ardından maskeyi çenenizin altından burnunuza gelecek şekilde yüzünüze yerleştirin
 • Alt tarafta kalan kısa bağcığı başınızın arkasından boynunuza yerleştirin
 • Uzun bağcığı da başınızın arkasında kulaklarınızın biraz üzerine gelecek şekilde yerleştirin
 • Burun metalini burnunuza tam oturacak şekilde ayarlayın
 • Maskenin dış yüzeyini iki elinizle kapatıp nefes verin
 • Maskenin etrafından herhangi bir hava sızıntısı varsa maske yüzünüze tam oturmamış demektir
 • Bu durumda maskenizi yeniden ayarlayın

N95 Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm medikal maskelerde olduğu gibi N95 maskelerinin kullanımında da maskenin tam koruma sağlaması için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Bunlar;

 • Maskenin yukarıda belirttiğimiz şekilde doğru takılması
 • Virüs ve bakteriler maskenin dış tarafında filtre edildiği için maskenin dış tarafına dokunulmaması
 • Maske takılı bile olsa sosyal ortamlarda mesafeye dikkat edilmesi
 • Herhangi bir yüzeye temastan sonra maskeye dokunmadan önce ellerin detaylıca yıkanması
 • Maskenin güvenilir bir satıcıdan temin edilmesi

N95 (FFP) Maske Yıkanır Mı?

Günümüzde piyasada bulunan bazı bez maskeler yıkanabilir kumaşlardan elde edilmektedir. Fakat N95 gibi yüz maskeleri tekrar kullanılmak amacıyla tasarlanmamış maske modelleridir. Bu yüzden N95 maskeler yıkanmaz. Maskenin filtrasyon özelliğini sağlayan katmanlar kuru haldeyken koruma sağlayabilmekte, ıslandığında da yapısı bozulmaktadır.

Bu yüzden N95 maskelerini yıkamak, alkol veya dezenfektan gibi sıvılarla silmek maskeyi tamamen etkisiz hale getirecektir. Bu gibi uygulamalardan kaçınmak gerekir.

N95 Maskesi Kaç Kez Kullanılabilir?

FFP olarak da bilinen solunum maskeleri de tıpkı diğer cerrahi maskeler gibi tek kullanımlık olacak şekilde tasarlanmışlardır. N95 maskelerinin önerilen kullanım süresi cerrahi maskeler oranla daha yüksek seviyelerde olsa da N95 maskeleri de tek kullanımlıktır.

FFP2 solunum maskelerinin kullanılan süreden ziyada, maskenin filtrasyon sağlayan kısmı ıslanmadığı, fiziksel olarak bir zarar görülmediği zamanlarda ise tekrar kullanılabileceğini belirten uzmanlar, tam ve etkili bir koruma için maskelerin tek seferde kullanılmasını önermektedir.

N95 Maske Üreticileri

Avrupa Birliği tarafında onaylanan ve FFP (Filtering Face Piece) sınıfına giren N95 maskeleri, valf adı verilen özel bir filtrasyon özelliğine sahip maskelerdir. Bu maskeler, elektrostatik güç kullanarak bakteri ve virüslerin filtre edilmesini sağlar. İleri teknolojik üretim imkânlarının kullanıldığı bu maskelerin üretilebilmesi için de belli otoritelerden bazı sertifika ve izinlerin alınması gerekmektedir.

Biz Mag Çanta olarak, medikal ürün üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarını almış bulunmaktayız. Ayrıca tıbbi maske üretimi için de gerekli olan TS EN 14683 standardına ve CE belgesine sahip bir firmayız. Ürettiğimiz tüm N95 maskeler Türk Standardları Enstitüsü (TSE)’nün belirlemiş olduğu standartlara uygundur.

N95 Maske Fiyatları

Mag Çanta olarak imal ettiğimiz N95 maskeleri ulusal ve uluslararası üretim standartlarına uygun olarak üretilen kaliteli ve sertifikalı maskelerdir. Bu maskeleri toptan veya perakende olarak temin edebilirsiniz. N5 maske fiyatları ve maskeler hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.