Pazar çantası hem modaya uygun hem de kullanışlı olması sebebiyle kısa sürede popülerlik kazandı. Tabi, bu popülerliğin arkasında yatan sebeplerden biri de doğa dostu bir malzeme olması. Burada doğa dostu derken kastettiğimiz şey, tek kullanımlık olmaması ve bu açıdan plastik poşetlere iyi bir alternatif oluşturması.

Pazar çantası olarak tabir edilen bez çantalar, Türkiye’de ve Dünya’da yıllar önce kullanılıyordu zaten. Zamanla kentlerdeki nüfusun artması ve bez çanta imalatının pahalı gelmesiyle birlikte plastik poşetlere geçildi. Şimdi, bir tür geçmişe dönüş yaşıyoruz fakat bu seferki nostaljik değil hayati değere sahip.

Bez Pazar Çantası

Bez pazar çantası organik pamuk dokuma kumaştan, dokuma olmayan polipropilen malzemeden ve imperteks kumaştan imal edilebilir. Ham bez kumaş kullanılarak imal edilen çantalar daha şık ve zarif bir görünüm verdiği için genelde pazar çantası olarak değil de gündelik kullanım amaçlı talep görürler. Nonwoven tela çantalar ve polpropilen çantalar, pazar çantaları olmaya daha uygundurlar çünkü sağlamdırlar ve taşıma kapasiteleri daha yüksektir.

Bez çanta kullanmanın hem tüketiciler açısından hem de gezegenimiz açısından faydaları vardır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Tasarruf sağlarlar. Dünya genelinde plastik poşetlere ücret ya da yasaklama uygulamaları getirildi. Ücret uygulamasının olduğu bölgelerde alışverişe bez pazar çantasıyla gelmek tüketicinin cebini rahatlatır.
  • Tasarruf sadece insanlar için geçerli değildir. Dünyamızın da kaynakları sınırlıdır ve bu kaynakları doğru kullanmak gerekir. Bez çanta kullanmak, hem doğada yok olmayan plastik poşetlerin hem de bu poşetlerin imalatında harcanan petrol bazlı maddelerin kullanımının azalmasını sağlar.

Tela Çanta

Nonwoven çanta adıyla da bilinen tela çantalar yüklü alışverişlerden sonra kullanmak için oldukça uygundur. Bunun sebebi, dokuma olmayan kumaştan imal edilmesidir. Bu çantalar dayanıklı oldukları için pazar alışverişleri dışında da pek çok amaca hizmet edebilirler. Örneğin, plaja giderken tüm gerekli malzemelerin taşındığı çantalara dönüşebilirler.

Tela çantaların ve diğer bez çantaların önemli özelliklerinden bir diğeri de ev içerisinde oluşabilen poşet kalabalığının önüne geçmeleridir. Plastik poşetlerin yarattığı kaosun aksine bez çantalar kolayca katlanıp bir çekmeceye kaldırılabilirler ve kullanılacakları zaman tekrar çıkartılabilirler. Katlamak bez çantaların yapısına zarar vermez.

Doğa Dostu Çantalar

Bez çantaların avantajlarından bahsettik, fakat değinmemiz gereken son bir nokta kaldı. O da yaşadığımız gezegene karşı olan yükümlülüklerimiz ve ahlaki tercihlerimiz. Unutmayın ki her yıl ortalama 500 milyar – 1 trilyon arası sayıda plastik poşet kullanılıyor ve kullanıldıktan sonra çoğu denizlere, nehirlere, toprağa ve okyanuslara atılıyor.

Plastik poşetleri kullanmamak çok kolay ve küçük bir adım, fakat gezegenimizin geleceğine olan katkıları çok büyük. Mag Çanta olarak insanların daha bilinçli hale gelerek tüketim alışkanlıklarını değiştirmeleri konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sizlerin de bu konuda duyarlı davranmanızı bekliyoruz.

Bez Çanta

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.