Tek Kullanımlık Cerrahi Maske

Tek kullanımlık cerrahi maske tabiri tıbbi maske olarak da bilinen cerrahi maskeler için kullanılır. Bu maske türleri sadece bir defa kullanım imkânı sunan oldukça steril maskelerdir.

Tek kullanımlık cerrahi maske ihtiyacı tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebiyle ortaya çıkıp günümüzde herkes tarafından kullanılmaya başlanmış bir maske çeşididir.

Tek Kullanımlık Cerrahi Maske Nedir?

Cerrahi maske, sağlık sektöründe kullanılmak üzere, özel bir yapıya sahip maskelerdir. Sağlık çalışanlarını hastadan gelebilecek olası virüs ve bakterilere karşı korurken, hastayı da sağlık çalışanlarından gelebilecek mikroorganizmalara karşı koruma amacıyla üretilen cerrahi maskeler, filtrasyon sağlayabilmeleri için özel kumaşlardan üretilmelidir.

Cerrahi maskelerin Covid – 19 salgınına sebep olan virüsleri engelleyebilmek için maskenin üç katlı dokunmamış tela (nonwovwn) kumaştan imal edilmesi gerekir. İç ve dış kısmı tela kumaştan imal edilen cerrahi maskenin iç kısmını oluşturan kumaş ise polipropilen malzemeden üretilmesi gerekmektedir. Polipropilen kumaş, virüs ve bakteri geçirgenliğini engelleyen, koruyuculuğu yüksek bir kumaş olup asıl filtrasyonu sağlayan bölümdür.

Tek Kullanımlık Cerrahi Maske
Tek Kullanımlık Cerrahi Maske

Üç Katlı Cerrahi Maske

Mag Çanta olarak cerrahi maske üretimi yapabilmek için gerekli tüm izin ve sertifikaları almış bulunmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz tüm üretim süreçleri yasal mevzuat ve izinlere göre şekillenmektedir. Mag Çanta, medikal tekstil ürünlerinin üretimi için gerekli olan ISO 13485 ve QCS International sertifikalarını almış, özelde tıbbi maske üretimi için gerekli olan TS EN 14683 standardına ve CE belgesine sahiptir.

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) onaylı cerrahi maskeler, kullanıcıya ulaşmadan evvel üç önemli testten geçirilir. Bunlar;

  • Sıvı direnç testi: Havada asılı duran veya nesnelerin yüzeyinde bulunan sıvı parçacıklarının, maskenin içerisine nüfuz edip etmediği test edilir.
  • Nefes alabilirlik testi: Cerrahi maskeler gün içerisinde uzun süreler boyunca kullanıldığı ve kişinin nefes almasını sağlayan ağız ve burun bölgesini kapattığından dolayı, sıvı ve mikrop filtrasyonu sağlarken rahat nefes alma imkânı da sunmalıdır. Bu testte maskenin nefes alıp vermeye elverişli olup olmadığı test edilip onaylanır.
  • Bakteriyel filtrasyon testi: Maskede bulunması gereken en önemli özelliklerdendir. Cerrahi maskelerin %98 oranında bakterileri filtrelemesi gerekir.

Bilgisayarlı otomasyon sistemi kullanılarak el değmeden ürettiğimiz, kulak acıtmayan cerrahi maskeler hakkında detaylı bilgi ve sipariş için Mag Çanta ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.