Kumaş cerrahi maske kullanılması, dünyanın dört bir yanında alınan COVID-19 önlemleri arasında en çok ön plana çıkanlardan biri. Başlarda kapalı alanlarda kullanılması tavsiye edilen bu maskeler, salgının şiddetini daha da azaltmak için açık alanlarda da kullanılmaya başlandı.

Kumaş cerrahi maske ister tanıdığınız birileriyle bir araya gelin ister açık mekanlarda başka insanlarla aynı ortama girin, mutlaka kullanmanız gereken bir gereçtir. Toplu taşımada, marketlerde, alışveriş merkezlerinde ve bunun gibi pek çok yerde maskesiz dolaşmak büyük risk altında olmak demektir.

Kumaş Cerrahi Maske Özellikleri

Cerrahi maske kumaşı nonwoven (dokumasız) tela kumaş olarak ifade edilen bir kumaş türüdür. Bu kumaşın özellikleri şunlardır:

  • Sıvı geçirmez.
  • Parçacık ve damlacıkları geçirmez.
  • Rahat nefes almaya yardımcı olur.
  • %98 bakteriyel filtrasyon sağlar.

Kumaş cerrahi maske 3 katlı bir yapıya sahiptir. İç ve dış katlarında tela kumaş, iç kısmında ise polipropilen malzeme bulunur. 3 katlı cerrahi maske, şu anda genel halkın kullanımı için en uygun olan maske türüdür.

Kumaş Maske mi 3 Katlı Cerrahi Maske mi?

Cerrahi maskelerin dışında başka alternatiflerin ne kadar etkili olabileceğiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Uzmanların görüşü, en etkili korumanın 3 katlı telli cerrahi maskeler aracılığıyla sağlanabileceği yönünde. Kumaş maskeler ya da yüzü koruyan bandana gibi malzemeler de hiç maske kullanmamaktan iyi. Ama burada hijyen meselesine çok dikkat etmek gerekiyor. Cerrahi maskeler tek kullanımlık oldukları için birkaç saat sonra atılıyor, fakat kumaş maskeler yıkanarak tekrar kullanılıyor. Dolayısıyla bu maskelerin temizliğine özen göstermek gerekiyor. Unutmayın, kumaş cerrahi maske yıkanabilir değildir!

Maske Çeşitleri

Cerrahi Maske Nasıl Takılır?

Cerrahi maskeleri takarken ve kullanırken belli kurallara riayet etmek gerekir. Bu kurallara uyulmazsa, maskeler koruyucu olmaktan çok virüs ve bakterilerin yayılmasına yardımcı olacak bir noktaya gelir.

Cerrahi maskeleri kullanırken şunlara dikkat edilmelidir:

  • Maske yüze takılmadan önce eller 20 saniye bol sabunla yıkanmalıdır.
  • Maske yüze takılırken sadece kulak lastiklerine dokunulmalıdır.
  • Maske yüzdeyken maskenin dış yüzeyine dokunulmamalıdır.
  • Maske en fazla 2-3 saat kadar yüzde tutulmalı, sonrasında atılmalıdır.
  • Maske yüzden çıkartılırken sadece lastiklere dokunulmalıdır.
  • Maske yüzden çıkartıldıktan sonra eller tekrar 20 saniye boyunca bol sabun ve suyla yıkanmalıdır.
Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.