Maske modelleri ve yüz koruyucu maskeler, sosyal mesafeye uyularak ve el hijyeni sağlanarak kullanıldığında virüs bulaşma riskini büyük oranda azaltmaktadır. Dünya genelinde koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske kullanımı önerilmektedir.

Maske modelleri ulusal ve uluslararası sağlık örgütleri tarafından sıkça ifade edildi. Genel halkın kullanımı için hangi modelleri uygun olduğu konuşuldu. Maskenin virüsten koruma sağlaması için hangi standartlara uygun olması gerektiği, kullanılacak kumaşın cinsi ve maskenin nasıl kullanılacağı, salgından korunmak adına önem taşıyan konular.

Yüz Koruyucu Maske Modelleri

Maske modelleri temelde üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. N95 gibi sağlık çalışanlarının kullanması gereken ve daha küçük partikülleri filtreleme özelliği olan maskeler; cerrahi maske ya da tıbbi maske olarak tabir edilen ve tek kullanımlık olan maskeler; son olarak da halk arasında yıkanabilir maske olarak bilinen ve kumaştan imal edilen maskeler. Bu son maske türünü kendi evinizde, kullanmadığını bir giysiyi keserek bile yapabilirsiniz. Fakat bu konuda uzmanların uyarılarını da dikkate almak gerekmekte. Kumaş maske iki katlı olmalı ve %100 pamuktan imal edilmeli. Bu şartlara uygun olduğunda bile cerrahi maskelere nazaran daha az koruma sağlayabilir.

Neden Tıbbi Maske Kullanılmalı?

  • COVID-19’un yayılımı, genellikle hastalığın ilk evresinde olan kişiler üzerinden gerçekleşmektedir. Hastalığın ilk evresinde olanlar önemli semptomlar göstermemekte, bu sebeple de önlem almamaktadır. Maske kullanıldığında virüs maske içerisine nüfuz edememekte, dolayısıyla bulaş ihtimali düşmektedir.
  • Bulaşmanın %80 gibi yüksek bir kısmı belirti göstermeyen kişilerden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla herkesin maske kullanması daha da önem kazanmaktadır.
  • El hijyenine dikkat edilmediği durumlarda elin ağza ve yüze götürülmesini engellediği için de avantaj sağlamaktadır.

Cerrahi Maske

Tek kullanımlık bu maskeler burun ve ağzı kaplayacak şekilde, çene çizgisine kadar genişleyebilen pilelere sahiptir. Sentetik, dokumasız tela kumaştan imal edilirler. Cerrahi maskeler kapladığı alanın tamamen hava geçirmez olmasını sağlamaz. Bunun yerine, iki kat tela kumaş ve iç kısımda bulunan polipropilen katman sayesinde partiküllerin içeri sızmasını engeller.

3 katlı cerrahi maske uygun koşullarda ve doğru bir şekilde kullanıldığında %98’e varan oranda koruma sağlayabilmektedir.

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Maske modelleri arasından hangisini kullanırsanız kullanın, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

  • Maske takıldığında, çıkarıldığında ya da maskenin yüzeyine dokunulduğunda ellerinizi yıkayın.
  • Maskeyi, ön kısmına dokunmadan kulak lastiklerini tutarak takın ve çıkarın.
  • Maskenin iyice oturduğundan ve kenarlarda boşluklar bulunmadığından emin olun.
  • Yüzünüzdeyken maskeye dokunmayın.
  • Yıkanabilir maske ya da kumaş maske kullanıyorsanız her kullanım sonrasında uygun şekilde dezenfekte edin.

Astım gibi solunum yollarıyla alakalı bazı kronik hastaların maske kullanımıyla ilgili doktorlarına başvurmalarında fayda vardır. Doktorlar Coronavirüs’ten korunabilmek için nasıl bir maske türü kullanılabileceği ile ilgili tavsiyelerde bulunabilirler.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.