Medikal Maske Fiyatları

Medikal maske fiyatları coronavirüs salgınıyla birlikte tekrar gündeme geldi ve uzun süre de konuşuldu. Hükümet tarafından belirlenen maksimum 1TL’lik fiyat kesinleştikten sonra ise cerrahi maskelerin fiyatlarından çok toplum sağlığı açısından faydaları gündemde kalmaya devam etti.

Medikal maske fiyatları konusunda maksimum fiyatın belirlenmesi çabuk alınan bir karar olmadı. Önce devlet tarafından ücretsiz olarak dağıtılacağı söylendi. Daha sonra, dağıtımda bazı aksaklıklar yaşanmaya başlayınca ve kimi vatandaşlar maske temin edemediklerinden şikayetçi olunca maksimum fiyat üzerinden satışına izin verildi. Şu anda, eczanelerde ve marketlerde kolaylıkla bulunabiliyor.

Medikal Maske Fiyatları Ne Kadar?

Medikal maske fiyatları ile ilgili üst limit belli. Fakat üreticiler daha düşük fiyatlara da satabiliyorlar. Bu noktada da maskenin kalitesi tartışmaya açılabiliyor. Bazı üreticiler, ne yazık ki, daha düşük maliyete imal ettikleri maskelerle toplum sağlığını hiçe sayabiliyorlar.

Kumaş cerrahi maske kalitesine ve koruma düzeyine göre farklılık gösterebilir. COVID-19’dan önce sağlık görevlileri tarafından ya da lösemi maskesi olarak kullanılan bu maskeler her koşulda ve her yerde kullanılmıyor. Örneğin, her cerrahi maske ameliyatlar esnasında kullanılmaya uygun değil.

Kumaş Cerrahi Maske Nasıl Üretiliyor?

Korona virüs pandemisi sırasında genel halkın kullanması önerilen maske olan cerrahi maskeler, eriyik üfleme işlemiyle oluşturulan dokumasız (nonwoven) kumaştan üretilirler. 1960’lardan itibaren tüm dünyada kullanılmaya başlanan cerrahi maskeler, özellikle Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde hava yoluyla bulaşan hastalıkların yayılımını azaltmak ve hava kirliliğinin yarattığı toz parçacıklarının solunmasını önlemek için kullanılıyor. Doğu Asya gençlik kültüründe bir tür moda akımı da yaratan cerrahi maske N95 gibi solunum cihazı sınıfına girmemektedir.

Havadaki parçacıklar yoluyla bulaşan tüm hastalıklar ve COVID-19’dan korunmak, salgının yayılım hızını azaltmak için 3 katlı cerrahi maske kullanmak oldukça önemlidir.

3 Katlı Cerrahi Maske Nasıl Kullanılır?

  • 3 katlı cerrahi maske kullanıcının ağzı ve burnu ile yakın çevredeki potansiyel tehlikelerle arasında fiziksel bir bariyer oluşturur. Bu yüzden yüze düzgünce yerleştirilmelidir.
  • Medikal maske tek kullanımlık bir üründür. Birkaç saatlik bir kullanımdan sonra atılmalıdır.
  • Sertifikalı tıbbi maskeler kullanılırken dış kısmına temas etmemeye özen gösterilmelidir.

Mag Çanta’nın yerel ve uluslararası standartlara uygun medikal maske fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilecek
Diğer Yazılar
Size nasıl yardımcı
olabiliriz?

Üretimlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için lütfen Mag Çanta iletişim kanallarından bizimle iletişime geçiniz.